Ósmy tydzień ciąży

Jeśli jesteś w ósmym tygodniu ciąży, pewnie dopiero niedawno dowiedziałaś się o swoim stanie. Być może ta wiadomość jeszcze do ciebie nie dociera, nie czujesz się, jakbyś była w ciąży, a jednocześnie zaczynają dokuczać ci pierwsze jej objawy. Co się w tym czasie dzieje z twoim organizmem, a co z dzieckiem?

Twoje dziecko

W ósmych tygodniu dziecko wciąż nazywane jest fachowo zarodkiem, chociaż niektórzy uznają je już za płód. Ma ono już 1,5-2 cm długości i waży 1-1,5 g – jest wielkości maliny lub oliwki. Zarodek przestaje wyglądać jak płaz czy kijanka, zanika jego ogon i zaczyna przypominać człowieka. Głowa i ciało układają się w charakterystyczny kształt embrionalny, a kończyny systematycznie się wydłużają. Kręgosłup zarodka jest kształtu małej igiełki, twardnieją jego kości, pojawiają się mięśnie i stawy. Dziecko zaczyna się poruszać – wyginać tułów i ruszać kończynami, jednak są to delikatne ruchy, których nie poczujesz jeszcze przez kilka tygodni. Na tym etapie stopy, dłonie i palce zarodka są ukształtowane, podobnie oczy, które nabierają koloru. Zaczynają się powoli wyodrębniać płatki uszu, usta, nos, nozdrza, kubki smakowe i zawiązki zębów. W 8. tygodniu ciąży widoczne są również zewnętrzne narządy płciowe, które zaczynają się dopiero różnicować. Organy wewnętrzne zarodka są już ukształtowane, zaczynają rozwijać się płuca, intensywnie kształtuje mózg. Na obrazie USG twoje dziecko wygląda jak ziarno fasolki i możesz zobaczyć jego bijące 150 razy na minutę serduszko, które na tym etapie jest na tyle duże, że zajmuje połowę jego klatki piersiowej. Dziecko ma już w pełni funkcjonujący błędnik, tak więc reaguje na twoje ruchy – uspokaja się np. wtedy, gdy spacerujesz.

Wizyta lekarska

Na tym etapie powinnaś udać się na pierwszą lub kolejną wizytę u ginekologa. Na USG powinno być widoczne bijące serduszko – jeśli tak się stanie, zostanie założona karta ciąży, a lekarz zleci ci wykonanie szeregu badań diagnostycznych – o ile oczywiście nie zrobił tego już na poprzedniej wizycie. Koniecznie musisz wykonać: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, badania w kierunku chorób zakaźnych (wirusowe zapalenie wątroby, toksoplazmoza, różyczka, cytomegalia, kiła oraz HIV), badanie glukozy oraz TSH. Niektóre z tych badań będziesz musiała powtórzyć na dalszych etapach ciąży, a morfologię i badanie ogólne moczu – nawet przy każdej wizycie. Na wizycie lekarz zmierzy także twoje ciśnienie, zważy cię, skontroluje dłonie i stopy pod kątem obrzęków, wykona cytologię i spyta o twoje samopoczucie.

Co dzieje się z tobą?

Na tym etapie możesz odczuwać ciągłe zmęczenie, brakuje ci oddechu, kręci ci się w głowie lub jest słabo, możesz nawet sporadycznie mdleć. Twój organizm zaczyna produkować coraz więcej krwi, przez co serce zaczyna bić szybciej, a na brzuchu czy piersiach pojawiają się widoczne żyły. Odczuwasz coraz większą huśtawkę nastrojów, rozdrażnienie, nadwrażliwość czy sprzeczne emocje. Możesz miewać zachcianki, zmienia się twój apetyt. W 8. tygodniu występuje szczyt mdłości, które możesz czuć nawet całą dobę, mogą cię także męczyć zaparcia, wzdęcia czy zgaga. Twój organizm produkuje nadmiar śliny, która ma metaliczny posmak. Potrzebujesz więcej wody, więc możesz odczuwać pragnienie. Macica rośnie, co skutkuje częstszym oddawaniem moczu i zaokrąglonym brzuchem pod pępkiem. Możesz doświadczać także opuchnięcia okolic narządów płciowych, bólów wzrostowych więzadeł macicy, problemów z cerą, suchej skóry, bólów głowy, nadwrażliwości na zapachy, a także rosną twoje piersi, które są również wrażliwe na dotyk i bolesne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *