Ważna granica wymieniona w temacie istotnie jest ważna jedynie ze względów formalnych, bo tak naprawdę żadna rewolucja w rozwoju dziecka się nie dokonuje. Rośnie sobie ono nadal intensywnie i przybywa mu powoli tego i owego. W medycynie przyjęło się jednak, że 22. tydzień ciąży jest ostatnim, do którego liczy się przedwczesne przyjście na świat dziecka jako poronienie. Od 23. tygodnia mówimy już o przedwczesnym porodzie. Bezduszne, prawda? Nic na to nie poradzę. Terminologia medyczna jest wyprana z emocji.


Dziecko w 22. tygodniu ciąży. Źródło

Czy urodzone w dwudziestym drugim tygodniu dzieci mają szanse na przeżycie? Bliskie zeru. Chociaż czasem zdarza się cud jak w przypadku Julki z Wałbrzycha, o której już pisałam. Julka urodziła się właśnie w 22. tygodniu ciąży. Ważyła 350 g (!!!), czyli tyle, ile statystyczne dziecko powinno na tym etapie rozwoju ważyć. Mierzyła trochę ponad 20 cm i wzrost również mieścił się w średniej krajowej. Julka przeżyła. Lekarze w wywiadach dla prasy przyznawali otwarcie, że nie dawali jej żadnych szans, ale mała jednak się zawzięła i dziś rozwija się prawie tak, jak każde inne dziecko. Prawie, ponieważ zmaga się z obturacyjną chorobą płuc, która jest nieuniknioną konsekwencją tak wczesnego zawitania na naszą planetę.


Mała Julia w wałbrzyskim szpitalu 50 dni (!!!) po narodzinach.

Spójrzcie, jaka była chudziutka. To również jest zupełnie normalne. W 22. tygodniu tkanka tłuszczowa dziecka stanowi znikomy procent masy całego ciała. Ono dopiero zacznie obrastać w tłuszczyk. Niezwykle skąpa tkanka tłuszczowa sprawia, że dziecko ma ogromne problemy z utrzymaniem stałej temperatury ciała. Dlatego też Julia musiała leżeć w specjalnym inkubatorze dla bardzo wczesnych wcześniaków.


Głowa i górna część tułowia dziecka w badaniu USG w 22. tygodniu ciąży. Źródło

Pamiętam, że odliczałam tydzień za tygodniem i przekopywałam się przez sieć w poszukiwaniu wszystkich możliwych informacji na temat rozwoju dziecka. „Teraz waży około 400 g” – myślałam – „Jeszcze tylko 200 g i będzie znacznie większa szansa na przeżycie, jakby do przedwczesnego porodu doszło”. „Uff, teraz powinno ważyć kilogram. Szanse są już naprawdę wymierne”. I tak dalej. Przez całą ciążę chciałam wiedzieć jak najwięcej i wszystko mieć pod kontrolą. Nie wiem, czy to godne polecenia. Na pewno bardzo męczące psychicznie. Zasypywałam gina pytaniami. I to akurat radzę stosować. Od tego lekarz jest, żeby ci wytłumaczył jak krowie na rowie, na jakim etapie się znajdujesz. Żadna łaska. Zwłaszcza jeśli dostaje 150 zł za wizytę…


USG 3D. Źródło

Co nowego w 22. tygodniu? Paznokcie. Normalne paznokcie jak u dorosłego. Rosną rzęsy i brwi. Skóra staje się coraz mniej przezroczysta, a zatem wszystkie naczynka krwionośne nie są już tak dobrze widoczne. Między nosem a górną wargą zaczyna się pojawiać tak charakterystyczna dla każdego człowieka pionowa bruzda. Wątroba zaczyna być organem z prawdziwego zdarzenia i produkuje bilirubinę, która jest efektem rozkładu hemoglobiny zawartej w erytrocytach. Część bilirubiny przekazuje wątrobie matki, ponieważ samo nie jest sobie w stanie z nią poradzić. To dlatego dziecko po porodzie bardzo często jest żółte. Samo musi się rozprawić z bilirubiną i zanim wypracuje sobie właściwe „dawki”, trwa poporodowa żółtaczka. Ile trwa? A różnie. W ciagu kilku tygodni powinna zniknąć. W naszym przypadku po pięciu tygodniach.

Ty już niedługo zaczniesz mieć wrażenie, że dziecko ci „zjechało” w dół i ociera głową o kości miednicy. Nie ociera o nic oczywiście, ale kości nieco się rozsuwają i w ten sposób przygotowują do przejścia małej główki przez kanał rodny. Spokojnie, jeszcze sporo czasu.

Możesz też co jakiś czas zacząć odczuwać pojedyncze skurcze. Bez paniki! To są skurcze przepowiadające. Macica dostaje hormonalne sygnały do treningu przed porodem. Właściwe oznaki porodu rozpoznasz bez pudła. Skurcze przepowiadające są nieregularne, nie nasilają się i mogą powtarzać o rozmaitych porach dnia i nocy. Jeśli wprawia cię to w dyskomfort, to po prostu na chwilę się połóż.

asystent_baner

Twoje piersi mogą już produkować siarę, czyli pierwszy, bardzo ważny pokarm twojego dziecka. Bywa, że coś ci tam skapnie od czasu do czasu lub żółta substancja pokaże się po naciśnięciu brodawki. Jeśli nic się nie pojawia, to nie zamartwiaj się. Nie każdy jest książkowym przykładem przebiegu ciąży. A w ogóle to jeszcze cztery tygodnie i zaczniemy trzeci trymestr. Tadam!

PODOBNE NOTKI

19 3303

17 2627

65 KOMENTARZE

 1. Właśnie jesteśmy w 22 tygodniu i lekarz powiedział, że mała waży ok 500g. to chyba sporo, jak tak czytam ile w tym tygodniu ważą zwykle maluszki. Ma 22 cm długości i BPD 53. Spora jakaś, czy mi się zdaje?

 2. Dane, które tutaj są podawane, są tylko orientacyjne i wynikają ze statystyki. Ze statystyką to jest tak, że jeśli Twój mąż cię nie bije wcale, a mój mnie okłada codziennie, to statystycznie jesteśmy bite obie co drugi dzień :) Dlatego nie należy się przejmować jeśli jakieś pomiary nie odpowiadają tutaj podanym.
  To raz. Po drugie USG też tylko ORIENTACYJNIE podaje wagę, a w późniejszym etapie ciąży granica błędu wynosi – uwaga – 500 g. Pół kilo! To bardzo dużo. To, co wychodzi na USG, również bierz z przymrużeniem oka.
  Trzecia sprawa – każde dziecko rozwija się inaczej. Niektóre zasuwają do przodu na początku i potem zwalniają, inne odwrotnie. To, że mała waży teraz 500 g, nie oznacza, że przy porodzie będzie ważyć 4500 g :) Równie dobrze może ważyć 3 kg i ani grama więcej.
  Waga Twojego dziecka jest najzupełniej normalna. Możesz również popytać Twojego lekarza i przemaglować go. Od tego przecież jest, łaski Ci nie robi.

 3. Z tym USG jest różnie. Ja jakbym do serca za bardzo sobie brała wyniki z badania z połowy 13 tygodnia, to bym oszalała, bo np główka byłaby na etapie 14,1 tygodnia, a wymiar ciemieniowo-siedzeniowy na etapie 13,6 tygodnia ;p Założyłam błąd pomiarowy, bo z tego, co kojarzę, Młodego nie robiłam w kilku etapach ;p

 4. Zawsze jest różnica w pomiarach. To nigdy nie jest idealnie. USG też ma swoją, no, jakość. Są maszyny z wysoką rozdzielczością, a są kompletne szmelce. Jesteśmy laikami i nie rozróżnimy, na jakim sprzęcie mamy robione badanie.
  Lekarz mi mówił, że najważniejszy i najbardziej miarodajny jest pomiar główki. Mniej zawsze zgadza się brzuch, a najmniej kość udowa. Przy Jadzi różnica między główką a kością udową wynosiła u mnie… 3 tygodnie! Oczywiście dziecko urodziło się zdrowiusieńkie i prawidłowo uformowane.
  Dlatego trzeba do wszystkich wyników zachować zdrowy dystans.

 5. Miałam usg 2 dni temu – tzn. w 21tc i 5 dniu i okazało się,że dzidziuś waży już 553 gram!! Lekarz powiedział ,ze urodzi się duży chłopak – trochę zaczynam się bać, bo wcześniejszy syn ważył prawie 3850, a przeważnie następne dzieci rodzą się większe… Reszta jest w normie, tylko dzidzia, jak określił gin około 2 tyg. większa niż normalnie….

 6. Ja bym się bardziej bała, gdyby było mniejsze niż normalnie :) Ale faktycznie. Moje dziewczyny w 22 tygodniu ważyły 317 i 386 g. No, ale to bliźnięta, więc mniejsze gabarytowo :)

 7. Ja jestem w 22 tygodniu i mój synuś waży 325g i ma ponoć około 30 cm. Jak to podsumował lekarz jest bardzo długi:)

 8. To fakt. Leżałam z babkami, które urodziły dzieci w 28. tygodniu i one właśnie miały troszkę ponad 30 cm (32, 34). Jak na 22. tydzień to faktycznie koszykarz :)

 9. witajcie, mnie interesuje aplikacja asystent ciążowy w wersji polskiej, linki nie działają a w android market brak

 10. Ale się uśmiałam! świetnie napisane – rzeczowo i z humorem, którego tak brakuje w tekstach dotyczących dzieci.. Wszyscy się zazwyczaj roztkliwiają, czulą nad maluszkami, a przecież z tych słodkich kruszynek wyrastają pyskujące i marudzące stworzenia, które ma się czasami ochotę własnoręcznie udusić. 😉 (Wiem, bo mam już dwa takie.. a trzecie właśnie kopie od środka).
  Uszanowania dla twórcy – będę tu zaglądać z prawdziwą przyjemnością!

 11. Ja tez uwielbiam ten portal… wertuje od deski do deski i dzieki Kruszyznie chyba mniej sie tego wszystkiego boje. To moja pierwsza ciaza, ale informacje pomagaja jakos to sobie wszystko poukladac. Pozdrawiam wszystkie przyszle mamuski 😉

 12. hejka!!!ja jestem też w 22 tyg. 1go lipca mam usg tzw. połówkowe ale boję się potwornie…zapytacie dlaczego???bo tak jakoś mnie czarne myśli dochodza że coś jest nie tak-nie wiem już co mam myśleć!

  • Witam tez miałam takie mysli przy poporzedniej córce przy wszystkich moich dzieciach tylko raz ale okazało sie ze jest ok takie jakie urojone przeczucia mogłabym to tak nazwać nie mysl w tych kategoriach napewno bezie ok pozdrawiam :)

 13. hejka!
  Jadusia nic się nie denerwuj to normalne ja w ubiegłym tygodniu miałam tak samo.Zwolniłam się z pracy poleciałam do lekarza bo jakiś obłed mnie dopadł,ze cos jest nie tak:).Lekarz zrobił usg i wszystko jest ok.Dostałam książeczką po głowie :)i dr z uśmiechem powiedział że mam się wyluzować:)

 14. Jestem w 22tyg.ciąży i pierwsze usg mam na przyszły tydzień i choć to jest moja trzecia ciąża to nie mogę się doczekać tej wizyty,od nie dawna mieszkam w Irlandii a tu ponoć tak jest że pierwsze usg robią w 5 miesiącu.
  Pozdrawiam

 15. Witam wszystkie Mamy!
  Jestem w 22 tyg. ciąży, miałam usg 3 dni temu i lekarka powiedziała mi, że dziecko waży ok.580g, ale że jest to waga prawidłowa.Stwierdziła, że żadnych złych rzeczy nie widzi i że dzidzia jest zdrowa, ale nie uspokoiła mnie:(
  W pon. idę na kolejne usg (prywatnie) do innego lekarza, aby potwierdził mi, że na pewno jest wszystko w porzadku.To moja pierwsza ciaża i może uznacie, że wariuję, że mam czasami takie złe myśli i musze byc po prostu pewna.
  Napiszcie co o tym myślicie..Pozdrawiam

 16. Wariujesz, wyluzuj 😀
  Weź pod uwagę również to, że drugie USG też może Cię nie uspokoić, zrobisz tobie trzecie, z nim będzie to samo i tak już do końca ciąży. My, kobiety już tak mamy. Inna sprawa, że drugie spojrzenie lekarskie, druga konsultacja nie zaszkodzi.

 17. Ja niestety tez nie potrafię wyluzować i zdarzało mi się chodzić do Pani Dr co tydzień.
  Jestem w 22 tygodniu, za tydzień mam usg połówkowe, ale już się zastanwiam, czy nie skrócić tego okresu, bo wydaje mi się że za rzadko czuję ruchy…

 18. Wczoraj miałam usg połówkowe, dowiedziałam się, dr potwierdził mi że dzidzia jest zdrowa, no i że to córka:)Uspokoiłam się, dlatego polecam jeśli macie wątpliwości to nie zwlekajcie i róbcie sobie dodatkowe badania.Pozdrawiam

 19. hej jestem w 22 tygodniu ciąży byłam wczoraj na usg interesują mnie rozmiary obwodu główki i brzuszka dzidziusia mi wyszło główka 19,19cm a brzuszka16,35cm waga 435g a jak u was?pozdrawiam

 20. Ja też jestem w 22 tygodniu ciąży. Ostatnie usg miałam 2 tygodnie temu. Dzidzia zdrowa,doktor bardzo zadowolona bo wszystko jest bardzo dobrze! Dzidzia ma podobne wymiary jak u Ciebie *nika13
  Doktor potwierdziła też,że będę miała synka :) Więc,będę mieć parke bo mam już 1,5 roczną córeczke Jagódkę :)) Synek w brzuszku kopie coraz mocniej i częściej,najczęściej wieczorem,gdy już sobie po prostu leżę w łóżku :)

 21. Witajcie mamusie:) U mnie dopiero 21 tygdzień wczoraj skończony, drugie usg mam za dwa dni, intuicyjnie czuje że to synuś, mamy już 4 letnią córke, malude czuje od 16 tyg, ale teraz to kopie bardzo mocno czasami tak mocno że potrafie w nocy sie obudzić, staram sie nie myśleć że coś jest nie tak bo to bezsensu aby nakręcam się, czuje malude i to najważniejsze, aha tętno ma 140, a jak wasze mają na tym etapie? Pozdrawiam gorąco:)

  • witam wiesz co niema jakiejś normy ale przynajmnie j u mnie było tak a jestem mama trójki dzieci a czwarte w drodze( 22 tydzien) to tetno wahało sie między 120 a 140 dlatego tetno twojego dzidziusia jest jaknajbardziej w porzadku pozdrawiam :)

 22. Sloneczniczek nie wiem gdzie mieszkasz w irlandii. Ja w Dublinie i pierwsze usg(darmowe) jak i i wizyte w szpitalu mialam w 13tyg ciazy. To nie zmienia faktu, ze na wlasna reke chodze do prywatnego ginekologa. Jak mozesz tak dlugo wytrzymac? Ja polecialam juz w 8 tyg na pierwszy skan 😉 (oczywiscie prywatnie)

 23. witam wszystkie mamusie:) jestem teraz w 21 tygodniu ciazy, nie moge sie juz doczekac naszego synka. mieszkam w wielkiej brytanii i co mnie zdziwilo to to, ze badanie usg wykonuje sie tylko 2 razy w ciagu trwania calej ciaz y, ale nie narzekam na tutejsza opieke nad przyszlymi mamusiami:) mam jedno tylko zmartwienie… moja grupa krwi to A rh- a grupa krwi mojego patnera to A rh+. Dlatego bedzie konieczne wykonanie badania grupy krwi naszego dzidziusia w 28 tygodniu ciazy… Czy wiecie cokolwiek o przebiegu takiego badania? jak moze ono wygladac i na czym polegac?

  • Jeśli to wasze pierwsze dzieciątko to chyba nie trzeba się obawiać.(Przy pierwszej ciąży komplikacje raczej nie występują,chyba że wcześniej poroniłyście) Ja mam też grupę A- a mój mąż 0+. Synek odziedziczył grupę krwi po tatusiu, ale nie było z tym żadnego problemu. Jedynie po porodzie dostałam immunoglobulinę anty D. Teraz jestem w drugiej ciąży, ale po badaniach wyszło że przeciwciał odpornościowych nie stwierdzono. W związku z tym jak na razie nie ma obaw o jakiekolwiek komplikacje. Ja nie miałam robionego badania grupy krwi dziecka w trakcie ciąży. Tak więc dziewczyny głowa do góry, nie ma się czym martwić:)

 24. hej :) tez jestem w 22 tygodniu:) i ostatnio zaczelam odczuwac te skurcze…tznwczoraj wieczorem i troszke w nocy i zaczelam sie bac…bo to moja pierwsza ciaza i nie wiem co jest norma a co nie…echhhh :)

  Darka mam to samo,tez jestem ciekawa jak takie badanie wyglada…..

  • niestety w wielkiej brytanii sprawdza sie grupe krwi dzidziusia jesli tylko wystepuje mozliwosc konfliktu immunologicznego, nawet jesli wiemy, ze nasz partner ma grupe krwi o Rh-… Wszystkiego dokladnie dowiem sie jutro u mojej poloznej… Właśnie to położna- midwife a nie ginekolog prowadzi tutaj calą ciązę… kolejne zaskoczenie w gb:)

 25. Witam, przyszłe mamy, jestem w 21t.c. i 5 dzień. Za 5 dni idę na usg. Lekarz powiedział, że może zobaczy płeć. Ostatnie usg miałam w 10 t.c. To chyba normalne że tak rzadko. Robiłam sobie wyniki na przyszłą wizytę (morfologię i mocz). Mocz ok., ale w morfologii mam hemoglobinę 9,2 a powinno być min.11,0. Teściowa nastraszyła mnie że może mnie położyć do szpitala. Trochę się boję, ale zobaczymy w pon. na wizycie. Pozdrawiam.

 26. Witam przyszłe mamusie 😉 Jestem w 22 tyg. ciąży. To mój drugi raz ale mam obawy czy wszystko przebiega ok.( tak juz chyba musi byc poprostu ) Dzidzia kopie jak szalona przewaznie kiedy sie juz ukladam do spanka 😉 ale z synkiem miałam to samo. Byłam ostatnio na USG i malutka waży 330g. To chyba ok ?? Lekarz Mówi ze wszystko jest w normie wiec mam się nie martwić. Jeśli chodzi o bycie w ciąży w Wielkiej Brytani to sa tutaj przepisowo 3 badania USG . Pierwsze w 8-12 tyg. Ciąż drugie w 20-22 tyg. ciąży i 32-36 tyg. ciąży. Pozdrawiam 😉

 27. Witam ja 1 dziecko rodzilam w Wielkiej Brytanii i rowniez mialam z mezem konflikt grupy krwi ,ale nie pobierano mi krwi od dziecka do badania tylko w 28 tyg podano mi immunoglobuline anty d i to wszystko no i po porodzie 2 dawke bo mala odziedziczyla krew po tatusiu:)teraz tez jestem w ciazy ale juz w Polsce i pomimo tego ze opieke mamy tutaj lepsza podczas ciazy to marze o ponownym urodzeniu w Anglii bo jak czytam komentarze o szpitalach w Pl to krew zalewa.pozdrawiam i nie masz sie czym martwic:)

 28. OD jutra aczyna się 22 tydz, dziwie, się, że niektóre dziewczyny z Irlandii mogą wytrzymać 5m-cy przed obejrzeniem pierwszego USG, Ja mam USG regularnie co 4 tygodnie i za każdym razem biorę fotkę. Ostatnie USG miałam 3 dni temu, sprawdzaliśmy anatomię płodu, Zuzia rozwija się prawidłowo!! Co za ulga :) Parę chorób genetycznych zostało wykluczonych, wszystkie narządy rozwijają się prawidłowo. Czasami też mam czarne myśli, ale staram się nie dopuszczać ich do siebie zbyt często i faktycznie tak jak autorka artykułu- mam ten sam syndrom- czytam ile gram brakuje małej do przeżycia, gdyby poród miał się odbyć właśnie teraz.. no nic na to nie poradzę. Też tak macie? :)

  PS
  Zuzia waży 400g :)

 29. Hey, dziekuje bardzo za tego bloga…. Jest niesamowity i w koncu znajduje tu wszystko czego szukalam w jednym miejscu! Az dziw, ze dopiero go znalazlam. Tak poza tym to cos mi sie zdaje, ze lekarze mi zle wyliczyli termin porodu…. serio. Skoro Pierwszy dzien ostatniej miesiaczki mialam 27.07.2011 do 03.08.2011 to czy ktos zyczliwy i znajacy sie w temacie moze mi powiedziec w ktorym tygodniu jestem na dzien dzisiejszy? 30.12.2011….. Dzieki i pozdrawiam

  • Pierwszy dzień miesiączki to DZIEŃ, a nie okres od do. Musisz zdecydować się na jakąś datę :) Jeśli jest problem z ustaleniem zaawansowania ciąży po miesiączce (a bardzo często tak jest), to można to zrobić na podstawie obrazu USG. Co mówi Twoje USG?

 30. Wiec tak: 27.07.2011 pierwszy dzien;-) Nie wiem czy moj termin porodu (30.04.2012) zostal wyliczony z daty czy ze skanu… Az dziw bierze czlowieka poniewaz sama lekarka powiedziala, ze spory jak na ‚swoj wiek’ bo w 21 tygodniu ciazy wazyl 0,5 kg i mial dlugosc 20 cm… Gdzie moj narzeczony do najwyzszych nie nalezy(175cm) ani ja tymbardziej (160) :-) Dlatego zastanawia mnie co z tym rozmiarem czy synus nie byl za duzy jak na 21tyg? Tu w UK dogadac sie z lekarzem to czasem porazka…. ‚OK’ i tyle Ci powie… Ale to chyba maly kolosek;-)

  • Karii, poczytaj sobie na spokojnie komentarze Kruszyzny do tego wpisu- jeśli masz zamiar przejmować się tym, że Twoje dziecko waży 200 gram więcej, niż przeciętne dziecko w jego „wieku” to zwariujesz!

   Przecież to są orientacyjne wyniki- WSZYSTKO się może jeszcze zmienić, a granica błędu statystycznego jest przeogromna w tej sytuacji, więc możesz być spokojna i ufaj swojemu lekarzowi. A jak mu nie ufasz, to go zmień :)

   Dziewczyny, licytacja wagi i obwodu główki do niczego nie prowadzi, tylko powoduje stres u tych, które mają drobny odchył od normy. A wagę bezbłędną dziecka to tak naprawdę się zna po porodzie.

 31. Ja od ponad roku przebywam i pracuję w Irlandii- mam już 2 synków w wieku 5 i 3.
  Obecnie spodziewam się trzeciego dziecka- dziewczynki, jestem w 21 tyg. drugie usg robiono mi na początku 20 tyg. i z niego wynikało że moja niunia waży 400g i ma 16.2 cm inne parametry typu: dł. kości udowej to zaledwie .2.98cm, obwód główki obliczyli na 19tyg. ciąży i wszystko inne również jedynie waga i miara odpowiadały 21tyg. a przynajmniej tak zostało to napisane. Na usg zawsze najważniejsze dla mnie wydawało si to czy u dziecka rozwinęły się prawidłowo narządy takie jak: serce, nerki i wszystko co w danym tyg. powinno być rozwinięte, reszta to tylko taka ciekawostka i w sumie poboczne info dla mnie, ważne aby nie było znacznie mniejsze niż tydz. ciąży wskazuje. A nie ukrywam że męczyłam lekarkę po tym jak oznajmiła że wszystko jest w jak najlepszym porządku- o PŁEĆ mojej dzidziolki 😛
  No i rozumiem kobietki które czekają na pierwsze maleństwo-ja nie odchodziłam od gazet dla przyszłych mam i internetu- i porównywałam wszelakie skróty z usg z tymi opisanymi w necie bądź czasopismach. No i dodam że spokojniejsza nie byłam po takich lekturach, wręcz przeciwnie- rodziło to u mnie dwa razy więcej pytań.

 32. Witam;) 9 marca miałam robione połówkowe 20tc. moja córeczka ważyła wtedy jakies 355g tak czytając wasze wpisy to myslę sobię że jest mała-a może to moje wymysły? To moja czwarta ciąża-mam dwoje dzieci,jedno poronienie było,a teraz mam lat 36,i stąd moje obawy malutkie czy wszystko ok z moją córcią. Lekarze mówią że ok,ale ja się boję że mój wiek może mieć duże znaczenie.miałam skurcze-wylądowałam w szpitalu-kroplówki,luteina do pochwowo i leżenie.boję się o malutką-a jest taka sliczna.

 33. Witam właśnie weszłam na forum i troche poczytałam. Ja też jestem w 22 tygodniu, to moja druga ciąża ale jak każda z Was mam wątpliwości i obawy. Mam wrażenie, że moja dzidzia nie rusza się tak jak powinna, byłam u lekarza na dwóch dodatkowych badaniach w odstępie tygodnia. Wyniki są ok a lekarz powiedział, że nie ma się czym martwić bo nasz bobas jest strasznie leniwy. Powiem szczerze, wcale mnie to nie uspokoiło. Pamiętam pierwszą ciążę jak moja córcia, która ma teraz 7 lat, dawala mi popalić a teraz nie jest tak samo i bardzo się boję, że coś jest nie tak.

  • hej mamusie:) ja mam juz 21tc i 2 dni mialam dwa tygodnie temu usg i dziecko wazylo 400g lekarz mowil ze dziecko zdrowe i ze najprawdopodobniej bedzie to chlopczyk wiec imie juz wybralam Natan jak wam sie podoba ?? teraz usg mam 23 kwietnia juz niemoge sie doczekac :) zaczyna kopac a najbardziej jak leze juz w lozeczku. niestety lekarka wykrywa u mnie anemie i jesli mi nie pomoga tabletki polozy mnie do szpitala:( wiecie moze od ilu moga polozyc do szpitala ja hemoglobiny mam 9,8 a miesiac temu mialam 13??:(

  • sylwia_r4 spokojnie kobietko , każda ciążą jest inna , każdy dzidziuś jest inny , i napewno wszystko jest wpożądku . w pierwszej ciąży mój synus był leniuchem i był strasznie spokojny a teraz jestem w 22tyg ciąży ( dodam ,że bedzie córcia 😀 ) i ta mała łobuzica daje mi popalić :) . Więc uszy do góry i zamiast sie zamartwiać ciesz sie ciążą i myśl pozytywnie juz za niedługo przyjdzie na świat kolejne twoje maleństwo :) pozdrawiam

 34. Witam! Jestem w 22tyg 5 dniu ciąży. Byłam dziś u lekarza. No i wynikło z niego, że moja córeczka waży już 652gramy. Mi się wydaję, że to dużo jak na ten tydzień ciąży, ale ginekolog zapewniała mnie, że Córcia jest normalnych rozmiarów. Dodam jeszcze, że jestem drobną, filigranową dziewczyną. Mam nadzieję, że córcia przyhamuję troszku ze wzrostem :) Ale póki co myślę, że to lepiej, że jest większa, a zarazem na pewno silniejsza :)

 35. Witam! Ja właśnie jestem w 22tyg. ciąży , w tamtym tyg. byłam na USG czyli jeszcze w 21 tyg. ciąży i mój Maluszek ważył 340 gram i mierzył ok. 21 cm , średnio na 2 tygodnie przybiera 40 gram. Mam takie pytanko czy któraś z Was ma problemy z kolką nerkową ? Mam zastój w nerce i lekarka powiedziała , że przez to mogę dostać skurczy porodowych , ciągle muszę brać luteinę dopochwowo i martwię się czy donoszę ciążę do końca. W szpitalu leżałam 5 dni , ale mnie wypisali.. Pozdrawiam :)

 36. wychodzi na to, ze znowu bede miala duze dzieciaczki:)

  jestem w ciazy z blizniakami (dziewczynka i chlopiec), w 20-tym tygodniu ona wazyla 330g a on 380g

  mam juz dwie cory, ktore przy urodzeniu wazyly 4300g i 4800g:)

 37. jest to moja 5ciaza 2poronilam 1synka stracilam w 27tyg 1 synka urodzilam w 39tyg zdrowego cudownego obecnie jestem w 22tyg ciazy moj synek w 20tyg mial okolo200-250g i 20-21cm jak czytam w internecie wydaje mi sie ze jest maly poprzednie dziecko urodzilam o wadze3kg i 50cm…jest bardzo leniwy ma dzien kiedy kopie duzo i dni kiedy malo lub bardzo malo… martwi mnie to choc przy poprzedniej ciazy moj maly tez byl leniuszkiem a lekarka stweirdzila ze mam leniwego bobaska w brzuszku… pozdrawiam…

 38. Hej jestem w 22 tyg. i czuje sie swietnie :) przed wczoraj bylam u mojej poloznej i slyszalam bicie serduszka- bylo to niesamowite. 31 grudnia mialam usg i dowiedzialam sie ze mam piekna, zdrowa coreczke, ktora niby jest sporawa hehe :) Nie wiem dlaczego ale nie mam jakichs napadow paniki czy mysli, ze cos jest nie tak. Moim zdaniem nawet nie powinnysmy dopuszczac do siebie takich mysli. kazdego dnia staram sie rozmawiac z moja dzidzia i dac jej cos slodkiego bo wtedy bardziej odczuwam jej ruchy:) Chcialabym zobaczyc juz moja malenka. Zycze wszytskim ciezarokwa powodzenia i sily w sobie. Buziaki:*

 39. Uważam, że trzeba być skrajnym idiotą, żeby artykuł dla kobiet w ciąży rozpoczynać od informacji: jeśli teraz stracisz dziecko, to nie będzie to już poronienie tylko przedwczesny poród.

 40. Witam, dziewczyny jestem w 22 tc 5 d. Ruchy mojego dzidziusia czuje tylko jak siedze i czasem jak leze. Ruchy występują w podbrzuszu, czy to normalne. Boje się bo ruchy są bardzo delikatne. to moja pierwsza ciąża.

  • Ja też mniej więcej na tym etapie ciąży odczuwałam delikatne ruchy dziecka. Dzidziuś nie ma jeszcze siły porządnie kopać i może być w jednej pozycji cały czas. Na wszelki wypadek powiedz o tym lekarzowi/położnej, ale spokojnie 😉

   • bylam na usg tydzien temu, wtedy wszystko bylo dobrze.dzidzia sie ruszala, mimo tego tez nic nie czulam. Wiec mam nadzieje ze nadal jest dobrze. kurde to moja pierwsza ciaza. boje sie o moje malenstwo. Już chciałabym je mieć w domku:).

 41. Hej,
  Ja również zaczęłam 22 tydzień i od 2 dni odczuwam bardzo, bardzo nisko ruchy dziecka, zaczynam sie bać że dziecko mi wypadnie jak wstanę :( leżę z nogami w górze. za 2 dni mam wizytę i muszę jakoś wytrzymać. boję sie ze dziecko powinno juz byc wyzej?
  Miała może któraś podobną sytuację?? Dodam ze ruchy naszego bobaska są bardzo intensywne, kopie mocno i często.
  Dajcie znać moze sie trochę uspokoję
  Pozdrawiam

 42. ja jestem w 22tyg i iles tam dni i wazy mi 317g oczywiscie 22tydz z wyliczen z miesiaczki bo z usg z pomiarow wychodzi ze to dopiero 20tydzien i iles dni…..

 43. WITAM. JESTEM W 23 TC A MOJA DZIDZIA MA TYLKO 14CM! CZY MAM SIE CZEGOS OBAWIAC,BO DZIECKO NA TEN TYDZIEN JEST ZA MALE…POMOCY

  • Pamiętaj, że na tym etapie można jeszcze mierzyć dziecko od głowy do pupy tak jak we wcześniejszym okresie. Czyli do 14 cm trzeba doliczyć jeszcze z 10 na nóżki, wtedy to już zupełnie inaczej wygląda. Jeśli jednak masz jakieś wątpliwości, czujesz się zagubiona i nie wiesz, co myśleć, to najlepszym wyjściem jest powiedzenie o tym lekarzowi. Idź do lekarza, potem pytaj w sieci – ta kolejność jest lepsza.

Odpowiedz