32. Trzydziesty drugi tydzień ciąży – poproszę większy metraż!

2
22549

Ciasno nam, ciasno, coraz ciaśniej, a końca ciąży nie widać. To znaczy widać, majaczy gdzieś tam na horyzoncie, ale jeszcze osiem tygodni trzeba odczekać. Uff… Ciasno oczywiście nie matce, tylko dziecku. Chociaż matce też, bo zdarza się, że rzeczy, które producent w przypływie dobrego humoru nazwał ciążowymi dają się założyć w najlepszym wypadku do szóstego miesiąca włącznie. Przeżywałam to z – a jakże – sukienką ciążową. Miejsce na brzuch, owszem, było, takie wyzakładkowane, wyfalbankowane. Ale co z tego, skoro cycki nie mieściły się na górze! A żadne tam imponujące one były. Producenci często zapominają, że oprócz brzucha rośnie też biust.

32. tydzień ciąży

No, dobrze. Potomek się rozpycha, ale ponieważ macica ma ograniczone możliwości rozrostowe, to i ruchy malucha stają się mniej intensywne. Co nie znaczy, że możesz odetchnąć, co to, to nie. Kopniaki oczywiście nadal są w codziennym harmonogramie. Tylko rzadziej i łagodniejsze. Na tym etapie, w 32. tygodniu to zupełnie normalne i niech ci to snu z powiek nie spędza. Zdarzają się oczywiście jakieś większe podrygi. Jadźka miała irytujący zwyczaj prostowania nóg. Nie było możliwości ich wyprostować oczywiście, ale ona o tym nie wiedziała i za każdym razem starała się przekonać, czy aby na pewno. Rany boskie…

W objęciach pępowiny

Mały w 32. tygodniu ciąży przygotowuje się do krążenia płucnego, którego jeszcze nie ma, a które ruszy pełną parą przy porodzie, wraz z zaczerpnięciem pierwszego haustu powietrza i pierwszym włączeniem syreny. Na tym etapie waży około 1800 g i mierzy 41-46 cm od stóp do głów licząc.

W twojej macicy jest obecnie około 1 litra płynu owodniowego. Jego ilość będzie się stopniowo zmniejszać, bo… gabaryty potomka idą w górę.

Dziecko jest już właściwie całkowicie ukształtowane. Gdyby poród nastąpił teraz, najprawdopodobniej nic mu nie będzie, choć oczywiście swoje będzie musiało odleżeć w inkubatorze. Wszystkie narządy gotowe są do prawidłowego działania. Dziecko ma włosy, rzęsy, brwi, paznokcie. Cały czas buduje swój układ odpornościowy i… zwiększa masę ciała. Właśnie około 32. tygodnia następuje gwałtowny skok masy. Dziecko gromadzi tkankę tłuszczową i już nie jest takie chudziutkie jak we wcześniejszym etapie ciąży.

asystent_baner

Nie możesz się doczekać, co? Spokojnie, wytrzymasz 🙂 Pewnie odczuwasz lub zaczynasz odczuwać ból w okolicy spojenia łonowego. Jakby coś tam ocierało o twoje kości. To nie główka dziecka, nie, nie. Nic nie wypada 🙂 Po prostu kości macicy przygotowują się do porodu i rozszerzają się, stąd ten dyskomfort. U mnie był tak silny, że miałam problem z poruszaniem się i dreptałam jak kaczka. Kobiety w zaawansowanej ciąży charakterystycznie się poruszają, zwróciliście na to uwagę? To właśnie przez tę cholerną miednicę.

Pewnie śpisz na boku. Nie da się inaczej, prawda? Pozycja na boku jest najbezpieczniejsza.

Mija ostatni tydzień siódmego miesiąca ciąży. Za chwilę zaczniesz ósmy.

2 KOMENTARZE

  1. Właśnie zaczynamy 32tc. Oby mina szybko i bezproblemowo, bo sama jestem wczesniakiem z 32t tylko chyba bardzo pulchnym, bo wazylam 2200. Mój maluch dziś miał 1695gr

  2. Oj to prostowanie nóżek… skąd ja to znam jak nie pod żebra to na boki a główkę wciska w ekhmm… wyjście ruchliwa ta moja Zosia ruchliwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here