30. Trzydziesty tydzień ciąży – głową w dół

2
31515

Trzydziesty tydzień ciąży to już stan naprawdę zaawansowany. Mniej więcej w tym tygodniu część dzieci odwraca się ostatecznie głową w dół i pozostaje w tej pozycji już do porodu. Kopniaki będziesz odczuwać już teraz tylko w żołądek. Koniec z atakami na pęcherz.

Oczywiście nie jest powiedziane, że KAŻDE dziecko się odwraca i nie jest powiedziane, że koniecznie WTEDY. Jeśli odwróci się później (a poznasz ten moment właśnie po kopaniu), wszystko jest w porządku (moje dziecko przestało mnie okładać po pęcherzu od 32. tygodnia ciąży). Co nie zmienia faktu, że większość wybiera sobie właśnie trzydziesty tydzień.

Ruchy płodu obserwuj. Pamiętaj, że miejsca w macicy jest coraz mniej, a zatem harce stracą na intensywności. Zachowaj czujność, co nie oznacza, żebyś popadała w panikę. Jeśli – co już pisałam – ruchów dziecka nie wyczuwasz przez godzinę, połóż się i postaraj zrelaksować. Nie myśl o niczym. Jeśli nie czujesz ich przez następne pół godziny… poleż kolejne pół. Jeśli po tym czasie absolutnie nic nie czujesz, to możesz zadzwonić do lekarza i zapytać się, co radzi. Bez paniki. Najczęściej okazuje się, że młode dłużej przysnęło.

Twarz dziecka w 30. tygodniu ciąży. Obraz USG 3D

Pamiętaj, że twój partner także przeżywa twoją ciążę i wszystko, co się z nią dzieje, choć tego po sobie nie pokazuje. Jeśli co dwa dni wybuchasz płaczem, bo wydaje ci się, że nie czujesz ruchów dziecka, to w końcu facet może mieć dość. On naprawdę porządnie się przejmuje i często po prostu boi, choć musi trzymać fason, więc nie drgnie mu powieka.

A co u dziecka? Meszek, którym było pokryte, zaczyna zanikać. Trochę ich pewnie do porodu zostanie. Mózg cały czas się fałduje i postępy w fałdowaniu świetnie widać w zwyczajnym USG. Polecam porównać badanie zrobione w 30. tygodniu z badaniem w, dajmy na to, 36. tygodniu. Naprawdę zauważalna różnica.

asystent_baner

Ty w swojej diecie zadbaj o odpowiednią ilość wapnia i żelaza. Żelazo dziecko bierze od ciebie i gromadzi zapasy jak chomik. To ma mu wystarczyć na kilka miesięcy po porodzie. Wapń jest ważny ze względu na ciebie. Będziesz karmić piersią, a to oznacza, że szybko pozbędziesz się tego niezbędnego elementu. Bardzo ważne jest teraz i później regularne jego uzupełnianie, bo inaczej macierzyństwo może dla ciebie oznaczać późniejsze problemy z zębami lub osteoporozę. Nie przesadzam.

No, a w ogóle to jeszcze tylko osiem tygodni i ciążę będzie można uznać z czystym sumieniem za donoszoną. Wytrzymasz? 🙂

2 KOMENTARZE

  1. Niedawno wróciłam z 3 prenatalnego USG, wychodzi 30 tc+2 dni. Dziecina już się obróciła do góry nogami 😉
    Ze wzruszeniem wspominam, kiedy czytałam siódmą, szóstą stronę tego blogowego „kalendarza ciąży”, gdy teraz jestem już na drugiej 🙂

    Cieszę się, że trafiłam na Twój blog, Malwino 🙂 Na pewno się ode mnie nie uwolnisz 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here