Znamiona u dziecka – horror rodzica

15
34292

Powiedzmy, że macie dziecko. Jest sobie ono, jest, uczciwie wali w pieluchy i  wytrwale sponsoruje przemysł kosmetyczny, aż pewnego dnia coś się zmienia. Na dziecku, w dowolnym miejscu wyżej wymienionego pojawia się znamię. I nie chce zejść. Co wrażliwsi, zwłaszcza gdy to pierwszy potomek, skojarzenie mają jedno: rak.

Spokojnie znamiona – wrodzone lub pojawiające się po porodzie – to u dzieci zupełnie normalna sprawa. Rzadko które generuje nam problemy, co nie oznacza, oczywiście, że nie należy zachować czujności i rasowo zlewać jak kundel pod blokiem. Należy podejść do tego na zimno. Nie jest to łatwe, zwłaszcza gdy znamię po prostu szpeci i gdy wymaga jakichś działań (a czasami wymaga), ale niezwykle rzadko znamię okazuje się zmianą nowotworową. O znamionach więc dzisiaj. Coś w rodzaju mini-antologii.

Znamię naczyniowe wrodzone

To jest to, co my mamy. U około 8-10% dzieci po porodzie (u nas w 3 tygodniu życia) u dzieci pojawia się wypukłe, jasnoczerwone znamię. Może być małe, wielkości pieprzyka, a może być wielkości sporego owocu (5-7 cm). Przez pewien czas rośnie – u nas maksimum w 7. miesiącu życia, potem wzrost ustaje. Potem powoli zaczyna zanikać. Zmniejsza się jego wypukłość, blednie i wyraźnie zmniejsza rozmiary. Następnie zupełnie zanika. Kiedy zanika? U 50% dzieci do 5. roku życia (u nas chyba będzie szybciej, bo już go prawie nie ma), u 70% do 7. roku życia i u 90% do dziewiątego.

Miesiąc od urodzenia wyglądało to tak:

W wieku trzech miesięcy naczyniak był już większy. W wieku siedmiu miesięcy osiągnął maksimum i taki był jeszcze dwa miesiące później.

Znamion naczyniowych wrodzonych nie leczy się i nie usuwa, chyba że pojawiają się w miejscu utrudniającym życie, np. na powiece lub na wardze lub gdy zostaną rozdrapane i wda się infekcja bakteryjna, wskutek której zaczną wrzodzieć i się rozrastać albo kiedy lekarz tak zadecyduje. Jeśli więc u swojego dziecka obserwujesz coś takiego jak u Marcysi powyżej, to wrzuć na luz. Pokaż lekarzowi (my pokazaliśmy trzem), obserwuj, ale wrzuć na luz.

Obrzęk łososiowy rogówki

Występują u około 40% noworodków i przybierają postać bladoróżowych lub koralowych plamek, najczęściej na powiekach, na czole lub na karku. Te na powiekach znikają przed upływem roku, plamy na czole są nieco bardziej wytrwałe, a plamki na karku mogą być już przez całe życie. Ciekawa jestem, czy właśnie tego przypadkiem nie określa się mianem „uszczypnięcia bociana”.

Znamię naczyniowe płaskie

Zdjęcie z cdtl.pl

Pojawiają się stosunkowo rzadko, u 1 na 200 dzieci. Jak sama nazwa wskazuje są płaskie. Ich barwa zależy od karnacji skóry. U ciemnowłosych i śniadych dzieci, zwłaszcza u dzieci ciemnoskórych (Hindusi, Murzyni, Mulaci) mogą być zupełnie czarne, u dzieci jasnowłosych o jasnej karnacji (np. Skandynawowie) mogą być różowe. Te znamiona nie znikają. Jeśli znajdują się w miejscu dość niewygodnym, np. na twarzy, jedyne, co pozostaje, to tuszowanie. Są dostępne również zabiegi w rodzaju laseroterapii, które powodują zblednięcie i zmniejszenie widoczności znamienia, ale i one nie usuwają go całkowicie. Choć komfort życia mogą zdecydowanie poprawić. Takich zabiegów trzeba zrobić kilka.

Naczyniaki jamiste

Powiedzmy sobie szczerze, jeśli jest rozrośnięty, nie wygląda to ciekawie.

Zdjęcie z pkmduda.pl

Trzeba jednak wiedzieć, że takie i większe naczyniaki to rzadkość. Jeśli już w ogóle występują, to znacznie częściej przybierają rozmiary mniejsze:

Zdjęcie z naobcasach.pl

Czym różni się naczyniak jamisty od znamienia naczyniowego wrodzonego? Przede wszystkim kolorem, jest bardziej siny (znamię wrodzone jest soczystoczerwone – rym-cym-cym) i ma mniej wyraźne kontury. Jest też bardziej wypukły i wolniej znika. U większości dzieci po naczyniakach jamistych nie ma śladu, zanim wejdą w okres dorastania, ale czasem paskudztwo pozostawia po sobie blizny. Czasem też wymaga usunięcia chirurgicznego. Naczyniak jamisty pojawia się też rzadziej niż znamię naczyniowe wrodzone – około 1 przypadek na 100 (czyli około 1%, a nie 10% jak w tamtym przypadku).

Plamy mongolskie

Bardzo często zdarzają się u niemowląt ciemnoskórych. Wśród dzieci afrykańskich podobno ponad 90% jest nimi naznaczonych. Zdarzają się jednak również u dzieci rasy białej (uch, jak to zabrzmiało). To są płaskie, ciemne plamy przypominające siniaki, występujące najczęściej na pośladkach i plecach, a rzadziej na nogach i ramionach. Prawie zawsze znikają przed końcem pierwszego roku życia, w sporadycznych przypadkach mogą jednak utrzymywać się dłużej, nawet do wieku dorosłego. Ciekawe, skąd taka idiotyczna nazwa.

Wrodzone znamiona barwnikowe

To zwykłe pieprzyki lub tzw. myszki. Określenie zależne od rozmiaru. Choć większość pieprzyków nabywamy w ciągu życia, zdarza się, że z niektórymi przychodzimy już na świat. Sama miałam w klasie w podstawówce kolegę (jednego z bliźniaków jednojajowych nota bene, których nigdy nie rozróżniałam i zostało mi to, jak widać, do dzisiaj, bo z własnymi córkami też mam problem). Znamionom barwnikowym wrodzonym i nabytym poświęcę osobną notkę, bo warto im się przyjrzeć bliżej.

Zdjęcie z mamzdrowie.pl

Generalnie rzecz biorąc znamiona barwnikowe są anomalią polegającą na nagromadzeniu melaniny, czyli barwnika odpowiedzialnego za zabarwienie naszej skóry, włosów i koloru tęczówki oka. Z reguły i w zdecydowanej większości przypadków niebezpieczne nie są. Znamionami barwnikowymi są na przykład zwykłe piegi.

Wokół znamion barwnikowych narosło mnóstwo mitów. Na przykład taki, że płaskie są bezpieczne, a wypukłe nie. Albo małe są w porządku, a duże powinny zaniepokoić. To nie tak.

Naszą baczniejszą uwagę powinny wzbudzić tzw. znamiona dysplastyczne. Posiadają one kilka łącznych cech (poszarpane krawędzie, nierówne rozłożenie barwnika, tendencja wzrostowa i inne), które każą przyglądać im się wnikliwiej niż innym. To nie oznacza, że rozwinie się z nich rak (czerniak złośliwy, czyli melanoma malignum), ale są one bardziej niż inne znamiona do tego predestynowane.

Ja mam na przykład kilka znamion dysplastycznych (wśród całego morza zwykłych, bo ogólnie jestem piegowata od stóp do głów), którym co jakiś czas się przyglądam. Dwa z nich pokazałam – korzystając z pracowych okoliczności przyrody – onkologowi, specowi od czerniaka. Powiedział, że to betka, ale żeby obserwować. Co niniejszym czynię.

Wrodzone znamiona barwnikowe typu „myszki”, czyli obejmujące czasem sporą powierzchnię ciała (liczoną w centymetrach kwadratowych) czasem się usuwa. Rozmaitymi sposobami. Nie żeby stanowiły jakieś potężne zagrożenie. Bardziej chodzi tutaj o aspekt kosmetyczny.

Nabyte znamiona barwnikowe

To samo, co wrodzone, tylko że nabyte 🙂 Wszystkie moje dzieci urodziły się bez ani jednego pieprzyka. Dzisiaj mają po kilka i stopniowo ta ilość się zwiększa. Niektóre służą do rozróżniania bliźniaczek, np. Marysia ma pieprzyk na stopie, Marcysia koło pępka (nie licząc znikającego naczyniaka).

Jak wspomniałam wyżej, znamionom barwnikowym poświęcę osobną notkę, ale teraz wspomnę tylko, kiedy znamię powinno zaniepokoić. Odpowiedź jest bardzo prosta: kiedy coś się z nim zaczyna dziać. Np. szybko zwiększa swoje rozmiary, zaczyna krwawić lub wrzodzieć, pojawia się nagła zmiana koloru. Podkreślam nagła, bo same znamiona jako takie zmieniają się na przestrzeni lat i sam ten proces niepokojący nie jest.

Mam nadzieję, że się przydało. Za inspirację dziękuję czytelniczce o wdzięcznym nicku Kuku. 🙂

Pisząc notkę korzystałam z mojej aktualnej biblii, czyli książki „Drugi i trzeci rok  życia dziecka”.

15 KOMENTARZE

 1. Temat mamy już przerobiony 😉 starsza panna jest posiadaczką zmniejszającego się już naczyniaka, uszczypnięć bociana na powiece, czole oraz karku i dwóch solidnych pieprzyków 😉 młodsza póki co poszczycić się może narastającym naczyniakiem na plecach i mega rozległym uszczypnięciem bociana na karku 🙂

 2. młoda ma uszczypnięcia bociana na karku od urodzenia – obecnie wyglądają tak, jak niedorobione pieprzyki.I rodzaj myszki na plecach, tylko z jasnym włosiem (właściwie to bezbarwna myszka, pokryta bardzo jasnym runem, młoda uwielbia smyranie po tym futerku). A młody nabył 3 tygodnie po urodzeniu plamkę na przedramieniu w typie „kawa z mlekiem”, plamka rośnie wraz z dzieckiem, chyba muszę odświeżyć ten temat z lekarzem (na wszelki wypadek). Ja sama jestem „popieprzona”, mąż też. Mam w okolicy ust sporego pieprza – pojawił się gdzieś w 4. roku życia (kiedyś go ukryłam pod fluidem – wyglądałam strasznie zwyczajnie i obco 😉 ).

 3. Moja córka ma na tyłku 😀
  Ja sama mam kilka takich wypukłych, małe, ale czuć pod palcami, ale na razie (odpukać!) nic się nie dzieje z nimi. Za to synek koleżanki urodził się z takim „uszczypnięciem bociana” na całej ręce, jest to konsultowane z najlepszymi specjalistami, bo dość specyficzne to ma i się lekarze interesują.

 4. Mamy 2 naczyniaki jeden jamisty na głowie, który już prawie zanikł całkowicie i jeden wypukły na ręce, który urósł już dosyć sporo.. My również pokazywaliśmy je wielu lekarzom (nasze dziecko to też wcześniak z 34 tyg więc przy okazji kontroli), każdy z nich powiedział, żeby obserwować może się wchłoną ale nie ma żadnej reguły na to kiedy zanikną i czy w ogóle.. Powiedzieli nam że jeśli się nie wchłonie to można usunąć jak skończy 6msc (zwykłe zamrożenie). Wiem że mój brat również miał takiego naczyniaka na ręce i rodzice właśnie tak mu to usunęli poprzez zamrożenie.

 5. znamie mongolskie bardziej od dzieci afrykanskich typowe jest dla dzieci azjatyckich i stad tez nazwa „znamie mongolskie”
  sama takie mialam (tata tatar z pochodzenia)

 6. Krysia po urodzeniu miała na udzie małą fioletową plamkę. Zapytałam podczas obchodu co to? Pielęgniarka odpowiedziała, że naczyniaczek i pewnie zniknie. W tym momencie włączył się neonatolog, że nie ma racji i że to plama mongolska, i że zostanie. Po ok. 3 tygodniach urosło, zrobiło się bardziej wypukłe i okazało się, że jednak pielęgniarka ma rację 🙂
  Na dzień dzisiejszy Krysia ma naczyniak na udzie o średnicy może 3 cm, który po woli się wchłania, drugi, mniejszy niż centymetr na plecach pod łopatką, który przestał rosnąć ok. 9 m-ca życia i plamki na potylicy, tuż nad karkiem.
  Konsultowane z różnymi lekarzami, wszystko ok, obserwować, ale pewnie znikną.
  U nas głównym problemem jest to, że te na głowie i udzie ostatnio bardzo wysychają, pierzchną (mimo smarowania) i Krysia je drapie (dostała Azomyr, żeby nie swędziało). O dziwo z tym na plecach nic się nie dzieje. Nie wiem czemu zachowują się różnie, ale liczę że za jakiś czas problem wreszcie zniknie 🙂

 7. U nas na uszczypnięcie bociana mówi się pocałunek anioła-ladniej:) Młody miał na powiekach-ale nie jakieś bardzo widoczne-tzn nie rzuca sie to w oczy za bardzo, teraz ma 2 latka i chyba już tego nie ma;)

 8. Nasz synek też urodził się ze znamieniem, na pleckach ma ciemną plamkę, tak jakby większy pieprzyk i nic poza tym:-) obserwujemy, ale jak dotąd nic się z tym nie dzieje.

 9. Być może już było powyżej lub w oddzielnej notce, w czasie ciąży pieprzyki mogą się powiększyć, co i mnie spotkało. Zanim lekarz obejrzał zmieniałam się powoli w wrak człowieka, z najgorszymi wizjami osierocenia dziecka. Okazało się ze to nic poważnego, ale tak jak autorka pisze – obserwować, i zachować czujność.

 10. Córka była posiadaczką od urodzenia naczyniaka wczesnodziecięcego na górnej wardze. Trafiliśmy do wspaniałego chirurga naczyniowego z Gdańska – dr Wyrzykowskiego. Z uwagi na szybki wzrost naczyniaka, i możliwość zniekształcenia wargi, Pan dr zalecił propranolol. Dziś już nie ma śladu po naczyniaku. Jeśli można pikecam stronę http://www.naczyniaki.pl. Skarbnica wiedzy jeśli chodzi o znamiona naczyniowe.

 11. Nasza córka ma znamię łojotokowe na policzku… Nie wygląda to ciekawie (w ogóle lekarze to jakby po raz pierwszy coś takiego widzieli u dziecka – czekać, czekać i czekać no i obserwować – taka porada) i tak naprawdę nie wiem czy mam czekać czy działać. Najnormalniej w świecie boje się, że mała zacznie to rozdrapywać, w sumie miejsce nie jest fajne, bardzo narażone na czynniki zewnętrzne czy chociażby może być narażone podczas ubierania małego dzikusa. Mam też wrażenie, że tych grudek przybywa i nie znikają… Robię zdjęcia co jakiś czas – stąd moje spostrzeżenia.
  Czy któraś z Was spotkała się z takim rodzajem znamienia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here