Napisała do mnie osoba, która przeżyła chwile grozy, kiedy w drogach oddechowych jej dziecka utknęło ciało obce. Młode zaczęło się dusić. Tak na poważnie. Wszystko na szczęście skończyło się szczęśliwie, ale matka jeszcze długi czas potem miała miękkie nogi. Mnie też się zdarzyło. Nie aż tak, żeby trzeba było wezwać pogotowie, ale instynktownie podjęłam pewne działania, które, jak się okazuje, słuszne i zbawienne były.

Zimno się robi na samą myśl, prawda? Niestety wszyscy rodzice jak jeden mąż są narażeni na tego typu atrakcje. Choćby nie wiem jak pilnowali, nie są w stanie zapanować nad wszystkim. Bywa, że małe rączki wygrzebią skądeś coś, czego istnienia nawet nie podejrzewałeś i… Houston, mamy problem.

Co zrobić, kiedy dziedzic zaczyna się dusić za sprawą ciała obcego, które utknęło w drogach oddechowych?

Zanim przejdziemy do sedna, rozróżnijmy pojęcia. Mówimy o zachłyśnięciu i zakrztuszeniu. Zachłysnąć się można płynem, zakrztusić ciałem stałym.

Pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu

Naszym największym sprzymierzeńcem jest siła grawitacji. Jeśli głowa znajdzie się niżej niż reszta ciała, płyn ma szansę… wypłynąć. Co robić? Przekładamy delikwenta przez kolano, tak żeby zwisał głową w dół, po czym energicznie oklepujemy plecy (na przemian klatkę piersiową i okolicę lędźwiową). To nie ma być głaskanie, musimy zmusić płyn do opuszczenia tchawicy i oskrzeli.

Inna metoda, dla starszych – stajemy za osobą, która ma problem, pochylamy ją mocno do przodu i pięć razy mocno uderzamy ręką między łopatki. Uderzamy tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji tylko jedno uderzenie a nie pięć. Czyli inaczej mówiąc, mamy tak działać, żeby uderzenia były konkretne.

Co, jeśli to jest naprawdę małe dziecko? Wtedy można zrobić to, co i ja odruchowo wykonałam: łapiemy dziecko za kostki i trzymamy głową w dół.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu

Tu może być trudniej. Ciało stałe to ciało stałe, mogą być trudności z się go pozbyciem. Osobę dorosłą najpierw najlepiej kilka razy (mocno!!!) walnąć w plecy między łopatkami. To musi być uderzenie o odpowiedniej sile, tak aby ciało obce miało szansę przesunąć się ku górze. Jeśli to nie pomaga, stosujemy ucisk Heimlicha.

Zdjęcie z medigo.pl

Stajemy za osobą potrzebującą pomocy z tyłu i obejmujemy ją tak, aby ręce znalazły się powyżej pępka. Dłonie zaciśnięte w pięść na środku. Stosujemy mocne, gwałtowne uciśnięcia ze skierowaniem zaciśniętych rąk ku górze. Wtedy jest szansa, że ciało obce podsunie się do góry i wypadnie.

Z dzieckiem postępujemy podobnie jak w przypadku zachłyśnięcia. Metoda jest brutalna, ale może być skuteczna: za nogi głową w dół, oklepujemy plecy i wytrząsamy ciało stałe. Celem jest to, żeby dana osoba zaczęła kaszleć. Kaszel jest dobrym objawem, bo oznacza, że można nabrać powietrza.

To tyle, więcej grzechów nie pamiętam. Jeśli jest na sali lekarz i może fachowo uzupełnić moją wiedzę, byłoby to wskazane.

Skomentuj

16 Komentarzy do tekstu "Zachłyśnięcie, zakrztuszenie. Co robić? Pierwsza pomoc."


Kasia
2 lat 6 miesięcy temu

Ostatnio taką chwile grozy przeżyłam – Mała za przeproszeniem rzygnęła wodą przez buzię i nos i instynktownie próbując złapać oddech zaciągnęła wszystko z powrotem. Sina się zrobiła jak śliwka węgierka a mi jedyne co przyszło na myśl to wytrząchać ją nogami do dołu. Na szczęście się udało, ale nikomu nie życzę widoku swojego półrocznego dziecka desperacko próbującego złapać powietrze..

Mama Saszki
2 lat 6 miesięcy temu

Kurcze, ale trafiony temat!! Nie dalej jak wczoraj synek podczas kąpieli, zwyczajnie wydurniając się i polewając się wodą zachłysnął się tak, że przez dłuższą chwilę nie mógł złapać oddechu. Później się pozbierał i wykrztusił, zwymiotował. Masakra.. Nigdy więcej już nie chciałabym tego doświadczyć.

Kuku
2 lat 6 miesięcy temu

Co za ironia losu. Podczas czytania tej notki zakrztusiłam się kawałkiem pomelo. Łzy w oczach silny kaszel, walka o oddech i przerażenie na twarzy córeczki :( Tak to jest jak człowiek połyka coś na wdechu…

tafranca
2 lat 6 miesięcy temu

Dodałabym, żeby absolutnie nie próbować wyciągać za pomocą dostępnych w domu narzędzi ciał obcych z nosa, ucha czy gardzieli. I nie próbować nawet na super glue…

Moe
2 lat 6 miesięcy temu

Mi na kursie medycznym mówili, że jak nie pomaga wytrząsanie, a dziecko już sine, to trzeba przepchnąć w drugą stronę – oddechem. Np. gdy dziecko odgryzie końcówkę smoczka, która utknie gdzieś poniżej gardła i nijak nie chce wylecieć przez buzię, to powinno się wdmuchać mocno powietrze (jak przy sztucznym oddychaniu). Bo wtedy ciało obce ma szanse przesunąć się głębiej, w stronę jednego płuca, a drugim można od biedy oddychać i zyskuje się czas na dotarcie zawodowych ratowników.

karolasieradz
2 lat 6 miesięcy temu

Moje dziecko ma tendencję do podobnych akcji – ciało obce mieliśmy raz, jak Krysia miała 8 m-cy i było to jabłko. Udało mi się przywrócić oddech, ale karetka była już w drodze, więc po ich przyjeździe narobiła ryku po raz drugi, kiedy doktor do gardła zaglądał… Widok dziecka próbującego łapać oddech i wkładającego sobie do buzi rączki celem wyciągnięcia intruza – przerażający!
Mamy też traumę podawania syropów, bo Młoda bardzo się broni przed podaniem, a jak zaczyna krzyczeć to zaciąga dawkę nie tam gdzie trzeba. Kilka razy mieliśmy zachłyśnięcie, na szczęście niezbyt groźne, raz skończyło się wymiotami.

asiek
2 lat 6 miesięcy temu

To ja się wypowiem jeszcze na temat noworodków i niemowlaków. W pierwszym odruchu sprawdzamy czy ciało obce jest widoczne w ustach i czy możemy je jednym ruchem łatwo wyjąć. Jeśli nie – kładziemy dziecko na brzuszku na naszej słabszej ręce – czyli lewej u praworęcznych i odwrotnie (główka na dłoni, nasze palce powinny stworzyć coś w rodzaju koszyczka dla całej twarzy albo palec wskazujący i środkowy kładziemy po bokach ust, na policzkach), opieramy rękę z dzieckiem na udzie, tak żeby główka była skierowana do dołu, a drugą ręką złożoną w łódeczkę 5 razy uderzamy w plecy, ale nie prostopadle, a ruchem posuwistym w górę pleców (tyczy się to też starszych dzieci i dorosłych – takim właśnie ruchem przesuwamy ciało obce w górę). Jeśli ciało obce nie wypadło przekładamy dziecko na drugą rękę (najszybciej – a czas się liczy – zrobić coś w rodzaju „kanapki” z rąk i po prostu odwrócić), opieramy ją na nodze, sprawdzamy czy ciało obce nie pokazało się w ustach i nie da się go wyjąć, a jeśli nie – drugą ręką wykonujemy 5 uciśnięć jak przy masażu serca (dwoma palcami prostopadle na środku mostka czyli niewiele poniżej lini łączącej sutki). Później znowu sprawdzamy czy nie damy rady wyjąć ciała obcego, a jeśli nie – znowu odwracamy dziecko, uderzamy plecki i tak dalej aż do skutku albo aż do przyjazdu karetki.

Nika
2 lat 6 miesięcy temu

Nas też tak uczyli na kursie pierwszej pomocy.

A w przypadku własnego zakrztuszenia się, lub zachłyśnięcia najlepiej pochylić się podczas kasłania- grawitacja plus kaszel przesuwaja ciało obce/ płyn w kierunku przełyku, a nie płuc. .

o maly wlos
6 miesięcy 22 dni temu

dzisiaj własnie sie zakrztusiłem i o mało nie umarłem. łatwo mowic o kasłaniu , ale gdy nie ma sie powietrza w płucach to nie bedziesz kaszlał , nie moglem zlapac oddechu / nawet kaszlec. tylko chrypowato w panice wciagac powietrze , uswiadomilem sobie ze jest zle jak przy zlewie popilem wode ( myslalem ze przejdzie ) ale gdy tylko zrobiłem łyka nadal to samo. koszmar , kolejny łyk nic nie dawal.
Niewiem co to bylo ( bo jadlem zupe z kawalkami miesa ) moze woda , moze miesa – obawiam Sie ze kawalek mogl sie dostac do płuc bo od tego incydentu ( 5 godzin temu ) jakos dziwnie bola mnie płuca – co prawda nie jest to ostry boł wlasciwie nie jest to nawet bol tylko dyskomfort .

Ewe
2 lat 6 miesięcy temu

Pozwolę sobie wkleić link do filmiku instruktażowego na mamazone.pl o zakrztuszeniu niemowlaka
Warto obejrzeć kilka razy!!!

http://www.mamazone.pl/tv/film,11492,zakrztuszenie-niemowlaka.aspx