Jak rozpoznać zapalenie nerek u dziecka?

Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie, jaką jest wydalanie elementów powstałych podczas procesu przemiany materii oraz nadmiaru wody. W wyniku różnorodnych infekcji oraz mikrouszkodzeń może dojść do trwałego lub tymczasowego pogorszenia ich czynności. Jednak ze względu na to, jak poważną funkcję nerki pełnią na wszelkie związane z nimi dolegliwości należy jak najszybciej reagować. Szczególnie ważna jest odpowiednia reakcja na dolegliwości nerek u dzieci, ponieważ ich organizmy często nie są w stanie same poradzić sobie z różnorodnymi infekcjami.

Czym jest zapalenie nerek u dzieci? 

Jest to poważna choroba układu moczowego, która powoduje upośledzenie jego funkcjonowania oraz dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Zapalenie nerek może występować w różnych odmianach. Wyróżniamy:

  • śródmiąższowe zapalenie nerek
  • kłębuszkowe zapalenie nerek
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Każda z odmian wyróżnia się innym podłożem powstania zapalenie oraz charakteryzuje się nieco innymi odmianami.

Śródmiąższowe zapalenie nerek. 

Najczęściej występuje u osób, u których choroby nerek są dziedziczne. Jednak do tego rodzaju choroby dochodzi także w wyniku zmian w układzie immunologicznym, chorób typu miażdżyca czy np. nowotworów kości, które pojawiają się stosunkowo rzadko, jednak ich ryzykiem są obciążeni zwłaszcza chłopcy, a także cukrzyca, która niszczy nerki. Do głównych objawów śródmiąższowego zapalenia nerek u dzieci będzie należała wysypka, gorączka oraz przewlekłe bóle stawów, trudne do zlokalizowania. Rozpoznanie choroby jest stosunkowo proste i na ogół wymaga badania moczu, rzadziej biopsji nerek. Leczenie polega na odstawieniu czynnika, wywołującego zapalenia bądź przyjmowaniu odpowiednich leków.

Odmiedniczkowe zapalenie nerek. 

Powstaje w wyniku zakażenia bakteria. Najczęściej do zapalenia nerek tego rodzaju dochodzi u dzieci, które cierpią na wrodzone wady układu moczowego. Do odmiedniczkowego zapalenia nerek będzie przyczyniało się niepełne wypróżnianie cewki moczowej oraz zaparcia. Choroba objawia się bólem pleców oraz generalnym bólem układu moczowego podczas oddawani moczu. Do objawów choroby należy także częstomocz, uczucie stałego parcia na mocz oraz nietrzymanie moczu. Mogą występować również nudności i wymioty. U najmniejszych dzieci może dochodzić do płaczu podczas oddawania moczu, ciągłej senności oraz utraty apetytu. Będąc rodzicem należy koniecznie zwracać uwagę na takie objawy. Chorobę możemy rozpoznać za pomocą przeprowadzenia badania ogólnego moczu oraz posiewu moczu. Z kolei leczenie choroby najczęściej odbywa się za pomocą antybiotykoterapi.

Kłębuszkowe zapalenie nerek u dzieci. 

Przyczyną powstania tego rodzaju zapalenia jest infekcja dróg oddechowych lub skóry, do której przyczyniły się paciorkowce. Statystycznie po około 2-3 tygodniach po przebyciu tych infekcji może pojawić się kłębuszkowe zapalenie nerek. Do jego objawów należeć będzie w początkowej fazie białkomocz i krwinkomocz. Do tego pojawi się ogólne osłabienie, senność. Może dojść również do ataków padaczki, które pojawią się w wyniku obrzęku mózgu i będą stanowiły stan poważnego zagrożenia zdrowia. Niekiedy mogą również wystąpić duszności oraz obrzęk płuc. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami określa się również, że około 50 % chorych przechodzi kłębuszkowe zapalenie nerek w sposób bezobjawowy. Chorobę możemy rozpoznać za pomocą:

  • badania ASO
  • badania moczu
  • badania wymazu z gardła lub skóry po przebytej infekcji

Szacuje się, że u dzieci tę chorobę udaje się całkowicie wyleczyć w 9/10 przypadków. Jednak lekceważenie objawów choroby może doprowadzić np. do chorób przewlekłych takich jak mocznica.

Zapalenie nerek, to poważna choroba, której w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć. Próby podjęcia leczenia tego schorzenia domowymi sposobami również prawdopodobnie nie okażą się skuteczne. W tym wypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i dobranie odpowiedniej terapii lekowej, aby nie doszło do upośledzenia pracy całego organizmu poprzez niebezpieczne dla zdrowia powikłana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *