Rozszerzanie diety niemowlęcia

Według zaleceń żywieniowych WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, podstawą diety niemowlęcia do czasu ukończenia przez niego 6 miesiąca życia, jest mleko matki. W przypadku trudnością z karmieniem naturalnym, mleko kobiece zastąpić należy właściwym mlekiem sztucznym. Wcześniejsze rozszerzanie diety, które obejmuje również podawanie dziecku wody i kaszek jest poważnym błędem żywieniowym.

Kiedy rozszerzać dietę?

Po skończonym szóstym miesiącu życia można zacząć proponować dziecku niewielkie posiłki. Warto jednak, aby proces ten nie odbywał się zbyt gwałtowanie i nie wpływał na znaczne zmniejszenie ilości wypijanego przez dziecko mleka, które powinno być podstawą żywienia w pierwszym roku życia.

Bardzo często, dzieci same zaczynają wykazywać zainteresowanie potrawami. Rodzice mogą zaobserwować wyraźne pobudzenie dziecka na widok rodziców spożywających obiad, lub na sam widok produktów spożywczych. Jeśli dziecko ukończyło 6 miesiąc życia, można rozpocząć rozszerzanie diety. Warto zaczynać od warzyw. Ich specyficzny i niesłodki smak jest dla dziecka nowością. Z owocami należy trochę poczekać. Do przygotowania potraw najlepiej wykorzystywać warzywa sezonowe z ekologicznych, certyfikowanych upraw. Jako pierwsze można podać brokuły, ziemniaki, marchew itp. Pierwsze posiłki nie mają na celu zaspokojenia głodu dziecka, lecz bardziej poznanie nowych smaków i innej metody jedzenia. Do doprawiania potraw można wykorzystywać zioła – tymianek, majeranek, bazylię itp. Warto unikać jednak solenia. Nie jest ono konieczne.

Metoda BLW – bobas lubi wybór

Jedną z lepszych metod rozszerzania diety jest BLW, czyli inaczej Baby Lead Weaning, a po polsku Bobas Lubi Wybór. Metoda ta jest zachwalana przez logopedów – wpływa na fizjologiczny rozwój jamy ustnej dziecka. BLW polega na podawaniu kilku rodzajów pokarmu w łatwych do trzymania kawałkach. Najlepiej przygotować je na parze – do miękkości. Dziecko będzie poznawać nowe smaki i inne tekstury pokarmów – w przyszłości może powodować to większą chęć na próbowanie nowości. Do BLW dziecko powinno siedzieć. Jeśli nie potrafi siedzieć samodzielnie, może na czas posiłku zostać usadowione na kolanach opiekuna. Wbrew pozorom, małe dzieci świetnie sobie radzą z pokarmami stałymi w kawałkach. Chętnie je żują, liżą i rozgniatają dziąsłami. Ryzyko zadławienia jest naprawdę bardzo niewielkie.

Rozszerzanie diety – przeciery i papki

Drugą metodą jest podawanie pokarmów w formie papki, wprowadzanej łyżeczką do buzi dziecka. Rodzice mogą przygotować potrawy samodzielnie lub wykorzystywać gotowe produkty w słoiczkach. Na sam początek warto podawać pojedyncze składniki ponieważ łatwiej będzie wówczas zaobserwować ewentualne reakcje alergiczne dziecka na dany produkt. Każdą smakową nowość należy podawać w niewielkich ilościach, jeśli dziecko wypycha językiem pokarm może oznaczać to, ze nie jest jeszcze gotowe na rozszerzanie diety. Warto za kilka dni znów spróbować, ale w żadnym wypadku nie można zmuszać dziecka do jedzenia. Jego organizm wie co robi. Zazwyczaj po osiągnięciu półrocza zanika u dziecka odruch wypluwania, ale nie można mierzyć wszystkich dzieci jedną miarą, niektóre potrzebują na to nieco więcej czasu.

Jak jeść razem? – zdrowe nawyki żywieniowe

Stałe pokarmy podaje się najedzonemu dziecku. Podanie przed posiłkiem mleka sprawi, że dziecko nie będzie rozdrażnione i wbrew pozorom chętniej sięgnie po nowości.  Najważniejszą zasadą wpajania zdrowych nawyków żywieniowych jest organizacja wspólnych i zdrowych posiłków. Rozszerzanie diety dziecka może wpłynąć pozytywnie na zmianę diety całej rodziny – szczególnie jeśli wprowadzanie stałych pokarmów będzie odbywało się zgodnie z założeniami BLW. Wtedy dziecko może jeść to samo co rodzice – pod warunkiem utrzymywanie bogatej w błonnik i ubogiej w sól i cukier, zbilansowanej diety.

Najważniejsze to zapewnić dobrą jakość jedzenia spożywanego przez  dziecko. Powinno się sięgać po zdrowe, nisko przetworzone produkty. Podczas rozszerzania diety, dziecko może być również coraz bardziej spragnione z powodu zmiany tekstury, smaku i formy żywności. Nauka picia uwzględnia podawanie wody ze specjalnego kubka z uchwytami. Można również rozważyć wykorzystanie kubka niekapka ze słomką. W wielu sklepach ogólnodostępne są tak zwane kubki treningowe – logopedzi zalecają ominięcie tych z „dziubkami” i zakup tych posiadających słomkę. Małemu dziecko nie powinno podawać się słodzonych napojów i ograniczyć do minimum podawanie soków. Woda jest najlepszym wyborem dla dziecka – jest zdrowa gasi pragnienie, niemowlę przyzwyczajone do picie wody ma spore szanse na wprowadzenie jej na stałe do swoich nawyków żywieniowych w dorosłym życiu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *