3 cechy, po których poznasz, że to idealna zabawka dla Twojego dziecka

Jak wybrać zabawkę, która sprawi dziecku prawdziwą radość? Zabawkę, która zainteresuje malucha nie tylko na chwilę, ale i przez dłuższy czas? Która zabawka będzie w pełni bezpieczna dla naszej pociechy i wesprze dziecko w nauce i rozwoju? Takie pytania zadaje sobie z pewnością większość rodziców, a zakup idealnej zabawki wydaje się nie lada wyzwaniem. Jednak możemy ułatwić sobie nieco sprawę. Poniżej podpowiadamy 3 cechy, które posiadają najlepsze zabawki dla dzieci.

1. Idealna zabawka będzie przede wszystkim bezpieczna

Bezpieczeństwo to podstawa i do tego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego wybierając zabawkę dla swojej pociechy z pewnością sprawdzasz wszystko, co o tym bezpieczeństwie decyduje, prawda? Istotną pomocą w wyborze, będzie symbol CE potwierdzające zgodność zabawki z obowiązującymi dyrektywami m.in. w zakresie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i ochrony środowiska naturalnego. Zabawki dopuszczone do sprzedaży na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą bezwzględnie posiadać takie oznaczenie. Dodatkowo, wybierając zabawki dla swojego dziecka zwróć uwagę także na inne ewentualne atesty i certyfikaty, np. Instytutu Matki i Dziecka, czy Państwowego Zakładu Higieny. To zawsze dodatkowy atut wybieranej dla maluszka zabawki.

Co w zakresie bezpieczeństwa będzie jeszcze istotne? Z pewnością zgodność zabawki z innymi obowiązującymi normami, w tym EN 71-1:2014, EN 71-2:2011+A1:2014, EN 71-3:2013+A1:2014. Bezpieczne zabawki, jak te proponowane na https://ancymon.com.pl/zabawki, nie będą także zawierały żadnych szkodliwych, czy toksycznych substancji, m.in. BPA, PVC, ftalanów, czy lateksu. Znaczenie będą mieć dodatkowo farby zastosowane do malowania zabawek – najlepiej, aby były produkowane na bazie wody. Wybierając zabawkę, sprawdź zatem wszelkie oznaczenia jakie posiada.

2. Najlepsza zabawka to ta, dopasowana do wieku dziecka

Dopasowanie zabawki do wieku i poziomu rozwoju dziecka ma podwójne znaczenie. Po pierwsze, zabawki oznaczone np. 3+ mogą być dla dzieci poniżej trzeciego roku życia niebezpieczne, np. ze względu na swoją konstrukcję. Po drugie, jeśli wybierzesz dla swojej pociechy zabawkę dedykowaną starszym dzieciom, będzie ona zbyt skomplikowana, a zabawa nią za trudna. Maluch najprawdopodobniej szybko się zniechęci. Dlatego tak istotne jest wybieranie zabawek zgodnie z wiekiem dziecka i stopniem jego rozwoju. Pomocne w tym przypadku bywają oznaczenia na samych zabawkach (opakowaniach), jakie zamieszczają producenci w celach informacyjnych.

Poza tym istnieje kilka cech zabawek, które idealnie opisują zabawki dedykowane kolejnym stopniom rozwoju dzieci. I tak zabawki dla najmłodszych dzieci powinny być proste i utrzymane w kontrastowej kolorystyce. Maluszek z pewnością zainteresuje się karuzelą z pozytywką zamontowaną nad łóżeczkiem, piszczącą maskotką, czy miękką książeczką. Gryzaki sprawdzają się wraz z pojawieniem się pierwszych ząbków. Maty edukacyjne będą z kolei dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które swobodnie przewracają się na brzuszek i chwytają za wiszące elementy. Dla dwu, trzylatka doskonałą zabawką będzie np. zestaw małego lekarza – to czas, kiedy maluchy zaczynają naśladować dorosłych. Przedszkolaki natomiast chętnie rysują, grają w gry i układają puzzle.

3. Idealna zabawka bawi, uczy i rozwija

Jednak wcale nie musi to być zabawka określona, jako edukacyjna. Czasem proste zabawki przynoszą więcej korzyści rozwojowych, niż te reklamowane właśnie jako edukacyjne. Ważne, aby zabawka pobudzała i zachęcała dziecko do działania, a nie wyręczała je lub narzucała sposób zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *