Co jeść w ciąży, czyli… 9 zasad, których warto przestrzegać

Co jeść w ciąży, by dostarczyć dziecku wszystkiego, czego potrzebuje dla prawidłowego rozwoju? Co jeść w ciąży, by zadbać o siebie, o swoje zdrowie i kondycję? Dieta przyszłej mamy powinna być doskonale zbilansowana, by sprostać nie tylko jej potrzebom, ale także temu, co niezbędne dla dziecka. Oto 9 zasad, które warto wprowadzić w życie.

Najpierw jednak każda mama powinna sobie uświadomić, że w ciąży musi przybrać na wadze, a to wcale nie będzie oznaczało zwykłego tycia. Masa ciała kobiety zawsze zwiększa się w ciąży, bo jest to rezultatem rosnącego w jej łonie dziecka oraz niezbędnych procesów zachodzących w organizmie kobiety. Dodatkowe kilogramy to także swego rodzaju magazyn energii, która przyszłej mamie będzie niezbędna do opieki i wykarmienia piersią nowo narodzonego dziecka.  W sieci znajdziesz mnóstwo tekstów na temat tego, co jeść w ciąży. Wszędzie dowiesz się, jak ważne jest białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany oraz witaminy i składniki mineralne. Postanowiliśmy więc skupić się na regułach, które pomogą Ci to wszystko wdrożyć w życie.

  1. W ciąży regularność posiłków jest jeszcze ważniejsza niż wcześniej. Jedz nawet 6 posiłków dzienne, w mniej więcej równych odstępach czasu, to łatwiej będzie Ci zapanować nad porannymi mdłościami, a napady głodu nie będą tak dokuczliwe.
  2. Pamiętaj jednak, że jesz dla dwojga, ale nie za dwoje. Jedz więc to, co zapewnia Wam obojgu niezbędne składniki odżywcze, a nie puste kalorie.
  3. Niech Twój jadłospis będzie pełen warzyw i owoców. Skrapiaj warzywa oliwą, bo dzięki temu witaminy i składniki mineralne będą się znacznie lepiej wchłaniać. Jedz minimum 0,5 kg warzyw i owoców każdego dnia.
  4. Wszystkie posiłki, które sobie przygotujesz, niech będą nieco mniejsze. Lepiej jedz częściej a mniej niż bardzo dużo i rzadko.
  5. Nigdy nie pomijaj śniadania, w którym główną rolę powinny odgrywać węglowodany złożone i białko.
  6. Ryby to świetne źródło zdrowych, nienasyconych tłuszczów, dobrych dla Ciebie i dziecka. Nie tylko dzięki rybom zapewnisz Wam odpowiednią ilość kwasów omega-3 i omega-6, sięgaj także po zdrowe tłuszcze roślinne.
  7. Zastąp niezdrowe przekąski owocami, orzechami lub warzywami. Zapomnij o niezdrowych chipsach i batonikach, bo one nie służą ani Tobie, ani dziecku.
  8. W miarę możliwości wybieraj produkty spożywcze najwyższej jakości, które nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów oraz innych chemicznych dodatków. Jeśli masz swój ogródek lub jakiś zaprzyjaźniony, jedz warzywa i owoce uprawiane w sposób naturalny, które nie mają styczności ze środkami chemicznymi.
  9. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie, bo w ten sposób utrzymasz właściwe nawodnienie organizmu. Dzięki odpowiedniej ilości płynów zadbasz także o tempo przemiany materii, które pozwoli Ci utrzymywać optymalną masę ciała.

Jeśli do tych zasad dołożysz odpowiednią ilość snu oraz ograniczysz do minimum otaczający Cię stres, to zapewnisz swojemu dziecku wszystko, czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia już w Twoim brzuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *