Czwarty tydzień ciąży
Każdy tydzień dla kobiety w okresie oczekiwania na potomstwo przynosi zmiany. Tydzień po tygodniu zmiany dokonują się wewnątrz organizmu. To one przyczyniają się do odmiennego samopoczucia, ale o wielu przyszła mama nie ma w ogóle pojęcia. Przekonaj się, co wydarzy się w czwartym tygodniu ciąży i jak rozwój płodu może wpłynąć na Twoje ciało. Który tydzień od ostatniej miesiączki liczy się jako 4 tydzień ciąży?
Pierwsze sygnały o ciąży
Dla części kobiet pierwsze tygodnie ciąży upływają zupełnie bez świadomości o odmienionym stanie. Tydzień, w którym spodziewa się miesiączki, może być tygodniem rozwoju czterotygodniowej ciąży, mimo że od zapłodnienia minęły tylko dwa tygodnie. Kobiety wyczekujące swojego potomstwa wyczekują tego terminu, gdyż wreszcie mogą wykonać test ciążowy. Negatywny wynik testu nie musi oznaczać niepowodzenia, gdyż nie zawsze poziom beta HCG w pierwszych dniach od implantacji jest wystarczająco wysoki, by przełożyć się na wynik nawet najbardziej czułego testu diagnostycznego do samodzielnego wykrywania ciąży. Pewniejszym sposobem na potwierdzenie ciąży jest badanie krwi.
Dziecko w 4 tygodniu życia płodowego
Zygota, która powstała w wyniku zapłodnienia kieruje się do macicy, ulega podziałowi i właśnie 4 tydzień ciąży to czas, gdy pęcherzyk ciążowy może być już widoczny w obrazie badania USG. W pęcherzyku rozwija się zarodek, który jest zaopatrywany w substancje odżywcze przez ciałko żółte. Pęcherzyk zwiększa swoje rozmiary średnio o 1 mm dziennie. W niektórych przypadkach uwidoczni się dopiero w 6 tygodniu ciąży. Nowy organizm w organizmie mamy liczy ok. 200 komórek, a wśród nich możemy wyodrębnić 3 grupy, z których część zostanie przekształcona w układ nerwowy, mózg, skórę oraz włosy, część w układ pokarmowy, a kolejna w szkielet, kościec, mięśnie, układ krwionośny z sercem i układ moczowo-płciowy. Kształtują zaczątku mózgu oraz oczu.
Samopoczucie w 4 tygodniu ciąży
Ten początkowy okres życia płodowego nowego człowieka wpływa na odczuwanie zmian w samopoczuciu mamy. Wynikają one ze wzmożonego wydzielania gonadotropiny kosmówkowej. Mogą pojawić się:
- ogólne rozdrażnienie,
- bóle podbrzusza,
- zmęczenie,
- tkliwe i powiększone piersi,
- lekko podwyższona temperatura ciała,
- mdłości,
- częstsze parcie na pęcherz,
- zaparcia.
Wiele z nich możesz pomylić z objawami typowymi dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Zamiast okresu może pojawić się lekkie plamienie, które powstaje na skutek wrastania zarodka w błonę śluzową macicy i uszkodzenia naczynek krwionośnych. Organizm potrzebuje sporo energii, by wykształcić łożysko. Przez nerki przepływa więcej krwi, w związku z czym mamy do czynienia z częstszym oddawaniem moczu. Przyszła mama powinna pamiętać, że 4 tydzień ciąży to czas, kiedy brzuch może być powiększony, jednak tylko przez ewentualne zaparcia.