Czy misie szumisie to niezbędnik dla noworodków? Odpowiadamy

Każdy rodzic wie, jak trudno skutecznie uśpić niemowlę. W świetle powyższego istotne wydają się badania znanego pediatry dra Harveya Karpa. Zbadawszy techniki rodzicielskie różnych plemion i kultur, zaproponował pięć prostych metod uspokajających płaczące noworodki i pomagających im lepiej spać. Wśród nich istotny jest szum, który emitują np. znane na rynku szumisie. Poznajmy je lepiej!

„W łożysku, w którym rozwijało się w ciąży dziecko, nie panuje cisza. Do płodu docierają różne dźwięki – głosy, muzyka, a nawet szum krwi pępowinowej, które to dźwięki niedojrzałe uszka odbierają jako biały szum. Po porodzie taki dźwięk jest niesamowitym zaklinaczem noworodków i niemowląt” – podajemy za specjalistami z Babyboom, gdzie można kupić szumisia emitującego biały szum – https://babyboom.net.pl/category/uspokajanie-zabawki-bialy-szum. Dr Harvey Karp, autor dwóch światowej sławy bestsellerów, od lat przekonuje zagubionych rodziców, że wszystko, czego im trzeba do zapewnienia ich nowo narodzonym pociechom spokojnego snu, jest metoda 5S. Na czym polega?

Szumiący miś Szumiś z rodziny Bystrzaków

 

5 kroków do spokojnego snu twojego maluszka

Harvey Karp uważa, że ciąża składa się nie z trzech, a z czterech trymestrów. Ten ostatni ma miejsce poza organizmem matki. To czas, w którym noworodek przystosowuje się do warunków panujących poza łonem matki, wciąż jednak potrzebując bodźców, jakie panowały w bezpiecznym środowisku – brzuchu. Wszak przez 40 tygodni był przyzwyczajony do ciasnoty, ciemności, kołysania i – wbrew pozorom – hałasu! Dzięki takim bodźcom, będąc w nowym środowisku, gdzie panuje zgoła odmienna atmosfera, jest w stanie uspokoić się i wyciszyć.

Metoda Karpa nie jest żadną tajemną wiedzą. Od setek tysięcy lat rodzice na całym świecie stosują ją całkowicie instynktownie: kołyszą, nucą kołysanki, przytulają zanoszące się płaczem pociechy. Pediatra ujął je w całość, nazywając metodą 5S:

 

  • 1S – swaddling, czyli opatulanie;
  • 2S – slide/stomach position, czyli idealna pozycja;
  • 3S – shusing, czyli biały szum;
  • 4S – swinging, czyli kołysanie;
  • 5S – sucking, czyli ssanie.

 

Wkrótce opatentował innowacyjne łóżeczko – kosz SNOO Smart Sleeper, czyli bezpieczną (pod kątem SIDS), inteligentną gondolę, która pomaga dzieciom zasnąć i spać, naśladując kołysanie ruchów macicy matki. Potem zaproponował równie genialne, co proste produkty – szumisie z czujnikiem snu emitujące biały szum.

Szumiś dla dziewczynki w starszym wieku

 

Jak działają szumisie?

 

Każdy rodzic, który po wielokroć powtarzał „cii”, wie, jak ważne i efektywne mogą być to dźwięki. Ten sam rodzic wie również, jak bardzo potrafią być nużące i absorbujące. Szumiący miś przejmuje niejako rolę rodzica, samodzielnie wydając białe dźwięki. Niektóre polskie szumisie posiadają kilka rodzajów szumu: biały szum przypominający dźwięk suszarki, szum o niższych częstotliwościach, szum fal morskich, padającego deszczu oraz szum wód płodowych z bijącym sercem. Szumiś szumi 60 minut, potem zaczyna się powoli wyciszać, żeby nie rozbudzić dziecka i sam się wyłącza. Istnieją także szumisie z sensorem – te po wyłączeniu przechodzą w tryb czuwania, a dźwięk uruchamia się automatycznie, kiedy maluch zaczyna się przebudzać i płakać lub gdy w jego otoczeniu pojawia się hałas. Wprowadzono nawet szumisie w wersji dla starszaków – te zamiast szumów emitują polskie kołysanki. Co więcej, nawet rodzic może nagrać swoją własną melodię dzięki funkcji nagrywania.

Jak używać szumisia?

W ostatnich latach wiele mówi się o licznych przypadkach śmierci łóżeczkowej (SIDS) i kategorycznie zabrania się umieszczania w dziecięcych łóżeczkach zabawek, ochraniaczy, koców czy poduszek. Ze względu na ryzyko uduszenia, nigdy nie zostawiaj szumisia w łóżku z niemowlętami poniżej 1 roku życia. Najbezpieczniej przyczepić go do łóżeczka w takim miejscu, które uniemożliwi samodzielne sięgnięcie po zabawkę. Starszaki z kolei mogą już używać szumisia np. jako poduszki – dedykowane dla nich przytulanki polskiej marki Szumisie mają płaskie, duże główki, które świetnie sprawdzą się w tej roli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *