Dwudziesty drugi tydzień ciąży

Ciąża to jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety. W czasie 9 miesięcy jej trwania, płód rozwija się od zarodka do noworodka oraz buduje się więź matki z dzieckiem. Każdy kolejny tydzień spędzony przez niego w brzuchu mamy jest przeznaczany na nabywanie i rozwijanie nowych umiejętności, kształtowaniu ciała, narządów wewnętrznych czy zmysłów. 22 tydzień ciąży to czas szczególny w życiu dziecka. Jest to także data graniczna, po której przekroczeniu nie mówi się już o poronieniu, a o przedwczesnym porodzie.

Charakterystyka 22 tygodnia ciąży

22 tydzień ciąży to czas 20 tygodni po zapłodnieniu. Jest to piąty miesiąc ciąży, zaliczany do II trymestru. W tym czasie dziecko waży średnio 350-450g a jego ciało ma ok. 25cm długości. 22 tydzień ciąży to czas intensywnych ćwiczeń mięśni, nowego zjawiska – czkawki oraz wykonywania niezbędnych badań, tj. USG połówkowego, testu obciążenia glukozą.

Rozwój dziecka

Twarz dziecka w 22 tygodniu ciąży jest już odpowiednio uformowana. Na zdjęciu z USG w 3D można już na tym etapie dostrzec w niej cechy podobieństwa do rodziców. Maluch ma już brwi, rzęsy i delikatne włoski na głowie. Czoło dziecka w 22 tygodniu ciąży jest wysokie, broda spiczasta a nosek lekko spłaszczony. Wynika to z braku jego nasady i niewykształconej kości nosowej. Między nosem a górną wargą pojawia się także pionowa bruzda. W tym okresie dziecko ma nadal zamknięte powieki, ale jego oczy reagują na światło i ciemność. Szpary powiekowe zaczną się u niego otwierać dopiero pod koniec szóstego miesiąca ciąży. Dziecko ma już w pełni ukształtowane małżowiny uszne, a ich kształt jest unikalny u każdego człowieka. Dzięki temu wykształcił się już słuch oraz zdolność odczuwania wibracji. Płód posiada również wykształcone paznokcie, a jego skóra jest pozbawiona pigmentu. Jest ona coraz grubsza i wkrótce przestanie być przezroczysta. Ciało dziecka jest w czasowo pokryte wyraźnym meszkiem płodowym i woskiem. Jego zadaniem jest ochrona wrażliwej skóry przed długotrwałym kontaktem z wodami płodowymi. Organizm malucha zawiera w tym czasie jedynie 1% tkanki tłuszczowej, której ilość będzie w kolejnych tygodniach sukcesywnie się powiększać. U dziecka może pojawić się także czkawka. Jest to zjawisko fizjologiczne, mające za zadanie przygotowanie przepony do funkcji mięśniowej pompy oddechowej. Jest to reakcja na zmiany temperatury lub efekt połknięcia dużej ilości wód płodowych. Przyszła mama odczuwa to zjawisko jako rytmiczne, regularne ruchy czy podskoki. W 22 tygodniu ciąży kształtuje się również układ immunologiczny. Kości dziecka tworzą już na tym etapie szpik kostny, który produkuje czerwone i białe krwinki. Dzięki temu jego organizm przygotowuje się do zwalczania ewentualnych infekcji.

Ruchy dziecka

W tym okresie aktywność dziecka może być już dość dokuczliwa. Maluch wytrwale ćwiczy bowiem nie tylko mimikę twarzy – marszcząc brwi czy czoło. Bardzo dużo czasu spędza również na kopaniu, chwytaniu, zginaniu i zaciskaniu rączek.

Zmiany w organizmie mamy

Brzuch ciężarnej w 22 tygodniu ciąży jest już sporych rozmiarów i wyraźnie się zaokrągla. Macica stale się powiększa i znajduje się w okolicy pępka. Te zmiany są najczęściej powodem ucisku na naczynia krwionośne oraz pęcherz moczowy. Ich konsekwencją mogą być zawroty głowy, brak tchu oraz częstsze wizyty w toalecie. Poza tym waga przyszłej mamy rosnąc powoduje wzmożoną pracę gruczołów potowych. Jest to jednak pożądane zjawisko dla schłodzenia organizmu oraz usuwania z niego toksyn. To jednak nie koniec dolegliwości. Przyszła mama może również odczuwać uderzenia gorąca, które są skutkiem zaburzenia równowagi hormonalnej w ciąży. Kolejnym problemem mogą stać się nadmiernie rozpulchnione, krwawiące dziąsła. W tym okresie ważne jest również, aby nie unikać aktywności fizycznej i zdrowo się odżywiać. Należy także pamiętać, że połowa ciąży to ostatni moment na rozpoczęcie kuracji przeciwko rozstępom, które pojawiają się na brzuchu i piersiach. Ponadto na nogach kobiety w ciąży pojawić się mogą bolesne żylaki. Ich bardzo ważną profilaktyką jest zapewnienie odpowiedniej ilości odpoczynku, w pozycji leżącej, z nogami ułożonymi powyżej tułowia. W połowie ciąży macica rozpoczyna także przygotowania do porodu. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Jest to niegroźne zjawisko, występujące zazwyczaj wieczorami lub po wysiłku i najczęściej bezbolesne. Ciężarna może w 22 tygodniu ciąży uskarżać się na opuchliznę dłoni, stóp lub palców. Puchnięcie tych okolic jest spowodowane wydzielaniem homonu – relaksyny. Dobrą wiadomością jest fakt, że wygląd zewnętrzny u większości ciężarnych zmienia się na ich korzyść. Zazwyczaj ich włosy nabierają blasku, figura ładnie zaokrągla się a twarz promienieje.

Niezbędne badania w 22 tygodniu ciąży

Pierwszym z badań, które wykonuje się w połowie ciąży, jest tzw. USG połówkowe. Jest to najważniejsze badanie, wykonywane w ciąży, podczas którego lekarz ocenia rozwój dziecka i wyklucza najczęściej występujące wady genetyczne płodu.

Drugim badaniem, wykonywanym między 21-28 tygodniem ciąży jest test obciążenia glukozą. Jest ono istotne dla wykrycia choroby, zwanej cukrzycą ciężarnych.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *