Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

Ciąża jest niewątpliwie najpiękniejszym okresem w życiu kobiety. Przyszłe mamy podchodzą do niej emocjonalnie, z dbałością o swoje zdrowie, a co za tym idzie również i zdrowie malucha. Jednym z przełomowych momentów tego cudownego stanu jest 29. tydzień ciąży. To właśnie wówczas bowiem mózg dziecka ulega znacznemu rozwojowi.

29. tydzień ciąży – zmiany w rozwoju dziecka

Narządem, który intensywnie rozwija się w 29. tygodniu ciąży jest mózg dziecka. Wówczas jest on na tyle rozwinięty, że może ono kontrolować oddychanie oraz swoją temperaturę ciała. Wytwarzanie się nowych połączeń międzykomórkowych w mózgu dziecka sprawia, że pojawiają się u niego wzorce pamięciowe ruchów. Ponadto, maluch zaczyna szybciej reagować na bodźce oraz zaczyna przetwarzać informacje, które docierają do jego mózgu. Rozwinięte zostają również zmysły dziecka, dzięki czemu słyszy on otaczające go dźwięki.  W tym okresie warto jest dużo mówić do malucha, czytać mu książki oraz puszczać muzykę, gdyż pozytywnie oddziałuje to na jego rozwój. Maluszek w tym okresie ciąży zazwyczaj waży już ok. 1150g oraz mierzy 38,5 cm.

Zmiany u matki – co można zaobserwować u kobiety w 29. tygodniu ciąży?

Największe zmiany u kobiet w 29. tygodniu ciąży można zaobserwować przede wszystkim w ich wyglądzie. Brzuch bowiem znacznie się powiększa, co wiąże się bezpośrednio z przyrostem wagi. U przyszłych mam dochodzi do wzrostu piersi oraz do powstawania opuchlizny na nogach i stopach. Zmiany te często łączą się z pojawieniem się bólu kręgosłupa. Znacznemu obciążeniu ulega również serce matki. Ma to związek ze zwiększonym zapotrzebowaniem na krew, która musi być stale przepompowywana. Szacuje się, że jest ono większe nawet o 1,5 litra niż w przypadku kobiet nieciężarnych.  Ze względu na złe samopoczucie oraz występujące niedogodności, kobiety w tym okresie ciąży powinny być bezsprzecznie przepuszczane w kolejkach oraz powinno ustępować im się miejsca w komunikacji. Niezwykle przyjemnym aspektem dla wielu przyszłych matek jest fakt, iż w 29, tygodniu ciąży może ona coraz mocniej odczuwać kopnięcia malucha. Dzięki temu, kobieta jest stale w interakcji z dzieckiem oraz może monitorować jego czynności życiowe.

Jak dbać o siebie w 29. tygodniu ciąży?

Każda mama wkraczająca w 29. tydzień ciąży powinna zadbać nie tylko o dziecko znajdujące się pod jej sercem, ale również o siebie. Jako, że stan ten wymaga od organizmu matki wiele poświęcenia, należy jej się kilka udogodnień. W III trymestrze ciąży warto jest uda się do masażystki, która z pewnością sprawi, że każda kobieta poczuje niezwykłą ulgę. Trzeba pamiętać o tym, aby do tego przedsięwzięcia wybrać odpowiednią osobę. Masaż może być w formie klasycznej lub może dotyczyć stóp czy zupełnie innych części ciała.

Niezbędne w 29. tygodniu ciąży mogą okazać się wygodne buty. Jako, że kobiety w tym okresie stają się okrąglejsze, często mają one problemy z zasznurowaniem lub założeniem butów. W zniwelowaniu tej niedogodności może pomóc obuwie w nieznacznie większym rozmiarze niż nosiło się dotychczas. Warto jest wybrać taki model, który nie będzie wymagał od ciężarnej zapinania lub wiązania sznurówek. Najlepiej, aby były to buty wsuwane i rozciągliwe, np. baleriny czy mokasyny.

Przyszła matka szczególną uwagę powinna skierować na aspekt zdrowego odżywiania. Spożywanie zbilansowanych posiłków, bogatych w witaminy z grupy B znacząco poprawia samopoczucie matki oraz zdrowie malucha. Kobieta w ciąży powinna przede wszystkim wprowadzić do swojego jadłospisu pokarmy pełnoziarniste. Kasze, ryż oraz ciemne pieczywo pozwalają na zaspokojenie stale rosnącego zapotrzebowania kalorycznego.

Jakie badania można przeprowadzić w 29. tygodniu ciąży? 

Dla każdej kobiety w ciąży najważniejszym aspektem jest zdrowie jej dziecka. Dokłada ona wszelkich starań, aby urodziło się ono w pełni sił. Podczas wizyty kontrolnej u ginekologa, która przeprowadzana jest w okolicach 29. tygodnia ciąży można wykonać badania takie jak:

  • badanie USG,
  • oznaczenie przeciwciał odpornościowych,
  • morfologię krwi matki oraz kontrolę jej masy ciała,
  • zmierzenie poziomu ciśnienia krwi,
  • badanie moczu,
  • badanie tętna płodu
  • zmierzenie poziomu glukozy we krwi,
  • w przypadku kobiet, u których występuje ryzyko pojawienia się konfliktu serologicznego można podać immunoglobulinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *