Hemoroidy w ciąży i po porodzie
Hemoroidy w ciąży i po porodzie -wstydliwy i bolesny problem wielu kobiet
Hemoroidy to bardzo wstydliwy i bolesny problem kobiet, który spory dyskomfort może sprawić już w trakcie trwania ciąży a swoje apogeum osiągnąć po porodzie naturalnym. Hemoroidami można nazwać patologiczne, objęte obrzękiem i stanem zapalnym żylaki odbytu. Sprawiają ból, swędzą i sprawiają spory dyskomfort podczas codziennych czynności – zarówno tych fizjologicznych jak i mających charakter zwykłych aktywności.
Na szczęście, obecnie istnieją skuteczne środki pozwalające na w miarę sprawne pozbycie się bolesnych hemoroidów. W zależności od ich stadium – nawet podczas trwania ciąży, lekarz ginekolog może zalecić ich szybką terapię. Wynikać to może z faktu obawy o stan zdrowia pacjentki podczas porodu siłami natury. Warto zaznaczyć, ze duży wysiłek i przejście dziecka przez kanał rodny sprawia, że żylaki zwiększają swoją objętość – nacisk główki dziecka może nawet doprowadzić do ich pęknięcia i krwotoku. Dlatego też, już w ciąży nie powinno się ich bagatelizować i każdą zaobserwowaną zmianę zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę.
Czemu hemoroidy pojawiają się już podczas ciąży?
Duży nacisk jaki wywiera na jelita, rosnące w łonie matki dziecko, może zwiększyć szanse na rozwój hemoroidów w miarę postępu ciąży. Dzieje się tak dlatego, że istnieje wówczas znacznie większe prawdopodobieństwo występowania zaparć, które niezwykle często występują u kobiet ciężarnych i bezdyskusyjnie przyczyniają się do powstawania hemoroidów. Czasem są one skutkiem podwyższonego poziomu progesteronu, czasem złej diety, ubogiej w błonnik i owoce. Kobiety w ciąży są czasami mniej aktywne fizycznie i często przyjmują dodatkowe suplementy żelaza – to wszystko ma duży wpływ na zaparcia, a one w konsekwencji powodują bolesne hemoroidy.
Jakie są objawy hemoroidów?
Hemoroidy są zazwyczaj najbardziej bolesne i zauważalne zaraz po wypróżnieniu lub intensywnym wysiłku. Charakteryzują się silnym swędzeniem okolicy odbytu, bólem i dyskomfortem i niewielką ilością krwi na papierze. Mogą być niewidoczne, lub pojawiać się jako niewielka, wyczuwalna pod palcem kulka umiejscowiona bezpośrednio przy odbycie. Sam poród to ogromny wysiłek – szczególnie podczas parcia, kobieta, która przez całą ciąże nie posiadała tego problemu – po urodzeniu dziecka może zacząć odczuwać uporczywe skutki posiadania hemoroidów.
Możliwe leczenie farmakologiczne
Leczenie hemoroidów obejmuje kombinację zmniejszania objawów i zapobiegania ich powrotowi. Jeśli hemoroidy nie reagują na leczenie domowe, czyli np. nasiadówki z kory dębu i dostępne bez recepty apteczne maści lub czopki, lekarz może zalecić przyjmowanie środków przeczyszczających, które ułatwiają przechodzenie stolca. Kiedy kobieta jest w ciąży, lub karmi piersią przed każdym przyjęciem leku lub maści – powinna uzyskać zgodę lekarza. Nawet jeśli jest dostępny bez recepty.
Podczas okresu ciąży, lekarz prawdopodobnie nie zaleci leczenia chirurgicznego. Natomiast zazwyczaj, po urodzeniu dziecka, hemoroidy po jakimś czasie samoistnie znikają – nawet bez wdrożenia jakiegokolwiek leczenia. Niemniej jednak, w poważnych przypadkach, możliwe jest operacyjne usunięcie hemoroidów.
Domowe sposoby na łagodzenie hemoroidów
Jeśli chodzi o dietę, powinna być obfita w otręby, owoce i dużo błonnika, umiarkowana aktywność fizyczna sprzyja także poprawie metabolizmu. Rezygnacja z pustych węglowodanów także powinna poprawić proces trawienia. Ważne jest również dbanie o higienę okolic intymnych, stosowanie specjalnych maści, które łagodzą swędzenie i ból (z hydrokotyzonem), dokładne mycie i suszenie okolic intymnych po każdym wypróżnieniu. Noszenie przewiewnej i bawełnianej bielizny, pomoże skórze oddychać i zapewni poczucie suchości. Bardzo skuteczne są również nasiadówki, czyli kąpiele w ciepłej wodzie np. z wywarem kory dębu lub łagodzącym rumiankiem – nawet kilka razy dziennie. Nasiadówka powinna trwać około 20 minut.
Hemoroidy to bolesny temat, ale jak najbardziej usuwalny. Aby nie były uciążliwe warto podjąć leczenia i koniecznie skontaktować się z lekarzem, który z pewnością fachowo doradzi jak można sobie pomóc. Warto spróbować zaleczyć hemoroidy do czasu porodu. Jeśli kobieta decyduje się na naturalne rozwiązanie ciąży – podczas trzeciej fazy porodu, czyli parcia, może odczuwać duży dyskomfort, który potęgować będą bolesne, uciskane żylaki. Po porodzie, prawdopodobnie będą bardziej obrzmiałe. Warto zainwestować w specjalne dmuchane koło, na którym siedzenie nie powinno być bolesne i niekomfortowe.