Higiena intymna dziewczynek od noworodka do przedszkolaka

Okolice intymne małej dziewczynki są bardzo delikatne i podatne na różnego rodzaju infekcje i stany zapalne. Niewłaściwa pielęgnacja lub omijanie tych okolic podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych może doprowadzić do bolesnego zapalenia bakteryjnego a nawet grzybicy. Niemowlę może być wówczas bardziej płaczliwe. Dlatego też, dokładna, profesjonalna pielęgnacja okolic intymnych niemowląt jest niezwykle istotna. Przez pierwszych kilka tygodni życia noworodka, najlepszym rozwiązaniem jest mycie tego obszaru przegotowaną, letnią wodą i wacikami lub bambusową , miękką pieluszką. Zasady pielęgnacji zarówno noworodków jak i małych kilkuletnich dziewczynek są bardzo podobne.

Na późniejszym etapie, można dodać do wody odrobinę łagodnego, hipoalergicznego płynu dla niemowląt, który nie zaburzy pH okolic intymnych, który dokładnie oczyści i chroni delikatną skórę dziecka. Według najnowszych zaleceń, popularne chusteczki nawilżane powinny być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach. W warunkach domowych w zupełności wystarczy przegotowana woda i waciki. Jeśli trzeba skorzystać z nawilżanych chusteczek np. podczas spaceru, warto używać delikatnych, bezzapachowych, bezalkoholowych, lub których skład oparty jest na samej wodzie. Można sprawdzić, czy wykorzystywany do mycia płyn lub chusteczki są wystarczająco dobre i nie wywołują reakcji alergicznej, sprawdzając je najpierw na niewielki obszarze skóry. Oczywiście przed aplikacją należy najpierw rozcieńczyć środek w wodzie. Na rynku można również znaleźć specjalne płyny do higieny intymnej dedykowane wyłącznie dla dzieci. Przy każdej zmianie pieluchy warto wykorzystać czysty kawałek zmienianej pieluszki, aby zetrzeć większość zabrudzenia. Zmieniając pieluchę dziewczynki, zawsze korzysta się z ruchu od przodu do tyłu w kierunku odbytu. Utrzymuje to groźne bakterie znajdujące się w kału z dala od obszar od pochwy i cewki moczowej. Przedostanie się nawet niewielkiej ilości bakterii kałowych może spowodować poważną infekcję, która będzie wymagała antybiotykoterapii.

W przypadku dużych zabrudzeń

Jednak zdarza się, że noworodki robią bardzo rzadkie kupy, które pokrywają cały obszar okolic intymnych –  co w takim wypadku należy zrobić? Jeśli kupa znajdują się na wargach sromowych, należy dokładnie umyć ręce i czystymi placami delikatnie je odchylić. Wilgotnym wacikiem należy starannie zebrać zanieczyszczenie znajdujące się w tej okolicy. Trzeba dokładnie upewnić się, że każda strona warg sromowych została dokładnie oczyszczona. Może to wymagać zużycia sporej ilości wacików lub ściereczek. Następnie, wymienić wacik i ruchem od przodu do tyłu zebrać resztę zanieczyszczeń. Na koniec zapiąć czystą pieluchę. Całkiem pomysłowym rozwiązaniem, przy dużych, rozległych zabrudzeniach, może okazać się umycie pupy noworodka pod bieżącą, letnią wodą bezpośrednio nad umywalką, po czym dokładne jej osuszenie.

Środki do pielęgnacji okolic intymnych

Do higieny intymnej dziewczynki, nie powinno się używa produktów zawierających, mydło, alkohol lub uzupełnianych perfumowanymi kompozycjami zapachowymi. Nawet jeśli producent zapewnia, ze są one przeznaczone do pielęgnacji dzieci. Wyżej wspomniane substancje mogą w poważny sposób zaburzyć naturalna równowagę skóry, powodować pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienia. Skóra pozbawiona swojego naturalnego filmu jest bardziej podatna na działanie bakterii a to może zakończyć się zapaleniem pochwy lub cewki moczowej. Niektóre środki przeznaczone do higieny dzieci mają prosty i bezpieczny skład, zbliżony do obojętnego działania wody. Są jednak droższe.

Postępowanie podczas kąpieli

Jeśli dziecko przed kąpielą w wanience zabrudziło pieluchę, przed włożeniem go do wody należy w pierwszej kolejności oczyścić okolice intymne, a dopiero potem włożyć dziecko do wanienki. Narządy płciowe dziewczynki są bardzo delikatne i naprawdę wymagają wyjątkowego traktowania.

Kąpiąc dziecko, można użyć tylko wody lub dodać trochę łagodnego środka do mycia niemowląt np. emolientu. Mało kto wie, że również mleko kobiece dodane do wanienki ma działanie łagodzące i świetnie wpływa na nawet najwrażliwszą skórę noworodka. Okolice intymne należy umyć na samym końcu, po umyciu włosów, buzi i ciałka dziecka. Po umyciu okolice pochwy i odbytu należy dokładnie osuszyć. Trzeba też unikać tarcia ręcznikiem – lepiej delikatnie przykładać ręcznik lub pieluszkę tetrową i czekać aż zaabsorbuje wodę.

Jeśli skóra dziecka jest sucha, można również dodać odrobinę oliwki lub innego natłuszczającego środka dla niemowląt do wody podczas kąpieli. Jednakże, w takim wypadku należy zachować  szczególną ostrożność, ponieważ może sprawić, że jego skóra będzie śliska.

Upławy u noworodka – czy to powód do niepokoju?

W ciągu pierwszych kilku tygodni można zauważyć, że narządy płciowe dziewczynki są obrzęknięte i zaczerwienione lub że ma ona wyraźną, białą lub lekko krwistą wydzielinę z pochwy. To normalne. Dzieje się tak, ponieważ córka była narażona na działanie hormonów matki, jeszcze w czasie okresu płodowego. Obrzęk i wydzielina powinny ustąpić w ciągu kilku tygodni. Jednakże, jeśli dziecko nadal będzie miało tego rodzaju upławy, po pierwszych sześciu tygodniach, należy wspomnieć o tym lekarzowi w trakcie kontroli poporodowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *