Jak wybrać wózek dziecięcy dla naszego dziecka?

Wybranie wózka dziecięcego może nie należeć do najłatwiejszych szczególnie jeśli wybieramy wózek dla pierwszego dziecka. Dlatego dobrze jest przed ostatecznym zakupem sprzętu dla dziecka zapoznać się z tym, co oferują nam producenci wózków dziecięcych. Wybierając wózek dla dziecka należy zastanowić się czego potrzebujemy. Dla osób, które mieszkają w mieście i będą poruszać się tylko po miejskich parkach, zadowolimy się wózkiem o standardowym zawieszeniu.  Jeśli jednak mieszkamy na wsi lub na skraju miasta dobrze jest mieć wózki o napompowanych mocnych kołach i amortyzatorach, które dobrze będą zachowywać się na wszelkich wybojach i nierównościach. Najważniejsze, aby naszemu dziecku znajdującemu się w konkretnym wózku było po prostu wygodnie. Do wyboru mamy wiele wózków dziecięcych, jednak najlepiej skupić się na tych które są tak zwanymi wózkami 3 w 2 lub 2 w 1, które są połączeniem kilku sprzętów i pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze i miejsce w mieszkaniu.

Kupując wózek 3 w 1 decydujemy się na kupienie jednocześnie fotelika dziecięcego, wózka z gondolą oraz wózka spacerowego. Wózek 2 w 1 to wózek mający w zestawie gondolę oraz wózek spacerowy. Zasadne w tym momencie może być pytanie, czy rzeczywiście warto kupować takie wózki, czy jednak nie kupić każdego wózka z osobna. Na każdym etapie życia naszego dziecka będzie ono potrzebować innego sprzętu.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dziecięcego
  • dlaczego wózki 3w1 są takie praktyczne
  • jak kupić dobry i solidny wózek dziecięcy

Jak już wspominaliśmy wcześniej, wybór wózków dziecięcych jest naprawdę ogromny. Przed zakupem warto się zastanowić czego naprawdę potrzebujemy. Najważniejsze dla rodziców, aby korzystanie z wózka było po prostu wygodne. Jeśli mieszkamy na wsi to dobrze jest kupić wózek, który idealnie sprawdzi się w terenie na wybojach i wertepach. Mieszkając w mieście, możemy wybrać wózek który będzie mniej odporny na nierówności, ponieważ będziemy spacerować po prostu po prostym, gładkim chodniku.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wózka dziecięcego?

Kupując wózek warto pamiętać o tym, aby był on solidnie wykonany. Rama powinna być lekka i odporna na uszkodzenia. Najlepiej sprawdzają się wózki z aluminiową konstrukcją, są bowiem najbardziej odporne i dobrze sprawdzają się nawet przy kilkorgu dzieciach. Kolejnym ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie wózka jest jego pokrycie. Lepiej kupić taki wózek, który ma zdejmowane okrycie. Możemy je bowiem szybko wyprać w pralce, jeżeli z jakichś powodów nam się pobrudzi. Jak też wspominaliśmy, ważne są koła wózka. Powinny być masywne i dobrze napompowane, jeśli chcemy używać wózka nierównych powierzchniach, na przykład poza miastem. Dla osób które szukają zwrotnych i szybkich wózków dobrym rozwiązaniem są wózki z kołami, które można odblokować i które kręcą się wokół własnej osi. Dzięki temu wózki są bardziej zwrotne, szybsze i lepiej się je prowadzi. Kolejnym ważnym elementem jest waga samego wózka.  Jeżeli mieszkamy np. w bloku bez windy, to musimy po prostu ten wózek od czasu do czasu wynieść do góry, ponieważ nie zawsze znajdzie się miejsce w wózkowni. Waga jest również ważna, jeśli najczęściej wózkiem operuje kobieta i będzie chciała np. złożyć wózek i schować go do samochodu. Im lżejszy i mniejszy będzie, tym lepiej i wygodniej.

Jeśli szukamy odpowiedniego wózka dla naszego dziecka warto też zwrócić uwagę na opinię w Internecie. Jeśli chodzi o konkretne marki wózków dziecięcych, które będą dla nas najbardziej odpowiednie, chodzi o to aby były praktyczne w użytkowaniu i bardzo wytrzymałe. Tak naprawdę nasze dziecko potrzebuje po prostu wygodnego miejsca do spacerowania, a my pojazdu który będzie po prostu dla nas łatwy w obsłudze.

Wózki dziecięce 3w1 lub 2w1 – kiedy jest to najlepszy możliwy zakup dla naszego dziecka?

Jak wspomnieliśmy, wózki dziecięce 3w1 to wózki składające się z trzech bardzo ważnych elementów wyposażenia każdego rodzica – wózka gondoli, wózka spacerowego oraz fotelika samochodowego. Są to trzy bardzo ważne elementy niezmiernie potrzebne naszemu dziecku na początkowym etapie jego życia. Fotelik samochodowy przydaje się już od pierwszych dni życia, kiedy chcemy przywieźć dziecko ze szpitala. Wózek gondola sprawdza się mniej więcej do 6-8 miesiąca życia, gdy dziecko dużo śpi w wózku. Kiedy jednak nasza pociecha zaczyna pewnie siedzieć w wózku, dobrze jest zastanowić się nad wózkiem spacerowym. Najlepiej sprawdza się wózek składany, który posłuży nam kilka lat (dzieci jeżdżą w nich nawet do 5 roku życia).

Wózki dziecięce 2w1 to dosyć ciekawy typ wózka – możemy bowiem wybrać wózek spacerowy wraz z gondolą. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie korzystamy z samochodu lub fotelik samochodowy chcemy dobrać osobno, według innych kryteriów. Jest to dobry wybór na początku, ponieważ w pierwszych dniach życia dziecko potrzebuje przede wszystkim gondoli, aby móc wygodnie spać w wózku.  oraz fotelika samochodowego tak aby bezpiecznie i wygodnie przemieszczać się razem z rodzicami. Myśląc długoterminowo musimy mieć na uwadze, że za jakiś czas będzie nam potrzebny wózek spacerowy. Możemy go kupić osobno, zarówno w sklepie stacjonarnym jak i online, a gondolę odsprzedać, ale jeśli chcemy mieć zakupy od razu z głowy, wózek 2 w 1 jest doskonałym rozwiązaniem.

Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, decydując się na zakup warto sprawdzić opinie o konkretnym modelu wózka, jego wymiary oraz jego parametry, np. czy jest składany. Warto również sprawdzić, czy łatwo jest dokupić odpowiednie części zamienne do naszego wózka dziecięcego, np. koło zapasowe i inne elementy, które mogą się łatwo zniszczyć. Dla wielu osób ważne może być także wyposażenie dodatkowe, takie jak moskitiera, przykrycie na wózek chroniące przed deszczem, parasolka oraz inne tego typu elementy. Kupując wózek na pewno w pierwszej kolejności należy nie kierować się ani marką, ani ceną wózka, a jego funkcjonalnością, bo to ona będzie dla nas najważniejsza w codziennym życiu z noworodkiem i niemowlakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *