Jakie mogą być przyczyny przedwczesnego porodu?

Poród przedwczesny obejmuje okres między 22 a 37 tygodniem ciąży. Przyczyn prowadzących do zakończenia stanu brzemiennego przed jego prawidłowym rozwiązaniem jest wiele. Zjawisko warunkują różnorodne czynniki egzo- i endogenne matki oraz dziecka.

Przedwczesny poród – przyczyny samoistne

Przedwczesny poród obejmuje okres pomiędzy 22 a 37 tygodniem ciąży w przypadku kobiet, u których ustalono termin porodu według reguły Naegelego. Zakończenie jej przebiegu w tym czasie stanowi jedną z głównych przyczyn śmierci okołoporodowej dziecka oraz znacznie podnosi ryzyko powstania nieprawidłowości dotyczących rozwoju psychofizycznego malucha, który przeżyje. Przedwczesny poród najczęściej wywołuje samoistna czynność skurczowa mięśnia macicy. Zjawisko pojawia się także w następstwie pęknięcia błon płodowych przed fizjologicznym terminem.

Przyczyny prowadzące do nieplanowanego zakończenia ciąży to m.in. infekcje wewnątrzmaciczne, w których przebiegu chorobotwórcze mikroorganizmy wnikają do jamy owodni na drodze zakażeń występujących z pochwy i szyjki macicy, poprzez łożysko z krwi matki, poprzez jajowody z jamy otrzewnej oraz podczas inwazyjnych zabiegów medycznych, jak amniopunkcja. Skrócenie czasu trwania ciąży powoduje też niedokrwienie maciczno-łożyskowe i inne zaburzenia naczyniowe prowadzące do przedwczesnej czynności skurczowej macicy. Równie często zdarza się, że poród przedwczesny jest efektem nadmiernego rozciągnięcia macicy, szczególnie w ciążach mnogich. Przyspieszenie mechanizmu porodu mogą prowokować też krótka szyjka macicy i skrócenie się jej długości w okresie od 24 tygodnia ciąży do ok. 25 mm oraz zaburzenia endokrynologiczne dotyczące głównie poziomu progesteronu, niezbędnego do utrzymania ciąży i kontrolującego przebieg porodu. Rozwiązanie ciąży przed 37 tygodniem może także stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia matki, dlatego nie należy bagatelizować niepokojących objawów pojawiających się na długo przed planowanym porodem.

Aby dowiedzieć się, jak rozpoznawać pierwsze symptomy przedwczesnego porodu i w jaki sposób go uniknąć, warto zasięgnąć informacji ze strony https://porody.medicover.pl/poradniki/porod/porod-przedwczesny-charakterystyka-etiologia-symptomy-w-jaki-sposob-mozna-mu-zapobiec/.

Inne przyczyny przedwczesnego porodu

Poród przedwczesny może również nastąpić ze wskazań medycznych. Decyzję o zakończeniu ciąży podejmuje lekarz z uwagi na wysokie ryzyko powikłań płodowych lub matczynych w przypadku jej kontynuowania. Jatrogenny poród następuje najczęściej na skutek opornej na leczenie choroby nadciśnieniowej, cukrzycy oraz niewydolności nerek matki. Skróceniu czasu trwania ciąży sprzyjają także nowotwory złośliwe oraz inne choroby zakłócające prawidłowy przebieg ciąży, w tym silne reakcje alergiczne, ponadto chroniczny stres oraz stosowanie używek, szczególnie palenie papierosów, spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków. Ryzyko przedwczesnego porodu jest większe również, kiedy kobieta miała problemy z utrzymaniem ciąży w przeszłości, obecnie jest w ciąży zagrożonej, doznała urazu mechanicznego bądź obciążona jest znaczną nadwagą lub otyłością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *