Jakie wybrać zasłony do pokoju dziecięcego?

Dekorujesz pokój dziecka? Zobacz, jak dobrać zasłony do pokoju dziecięcego. Podpowiadamy, jaki kolor wybrać i jaka tkanina będzie najlepsza.

Zasłony do pokoju dziecięcego – jaka tkanina będzie najlepsza

Zasłony do pokoju dziecka muszą być nie tylko ładne, ale i praktyczne. Pełnią one bowiem dwie funkcje – dekoracyjną i praktyczną.

Bardzo rzadko w dziecięcych pokojach widuje się zasłony jednokolorowe. Dużo lepiej sprawdzają się dekoracyjne tkaniny z ciekawymi wzorami. Najczęściej są to bohaterowie bajek. Zasłony mogą też odzwierciedlać zainteresowania dziecka. Już kilkulatek może poprosić o zasłony w piłki, samochody czy rakiety. Dziewczynka najpewniej poprosi o misie, kotki lub kwiatki.

Od strony praktycznej warto pamiętać, że zasłony będą używane nie tylko w nocy, ale też w dzień, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci, które lubią sobie uciąć popołudniową drzemkę. Dlatego też warto postawić na taką tkaninę, która sprawi, że nawet w słoneczny dzień pokój pogrąży się w półmroku. Dobrze sprawdzą się zasłony zaciemniające z tkaniny typu blackout.

Zasłony do pokoju dziecięcego – jaki kolor wybrać

W pokoju dziecka najlepiej zaprezentują się jasne zasłony, np. pastelowe, jasnoszare, écru. Przy wyborze kolorystyki lub wzornictwa dobrze jest kierować się ogólnym wyglądem pokoju.

Jeśli pokój dziecka urządziliśmy w mocnych, zdecydowanych barwach, pastelowe zasłonki nie wpasują się w kolorystykę. I odwrotnie. Jeśli pokój urządzono z przewagą bieli i delikatnych pastelowych dodatków, powieszenie granatowych zasłon nie będzie dobrym pomysłem.

Trzeba pamiętać, że pokój dziecka to też jego pierwsza lekcja dekoracji wnętrz. Warto dbać, by maluch od początku wychowywał się w pokoju gustownie zaaranżowanym. Dzięki temu w przyszłości nie będzie popełniał dekoracyjnych błędów.

Zasłony do pokoju dziecięcego – długie czy krótkie

Teoretycznie im dłuższe zasłony, tym lepiej się prezentują. To prawda, w salonie raczej nie powiesimy krótkich zasłon, podobnie w sypialni, jeśli tylko mamy miejsce, wieszamy długie. Jednak w pokoju dziecięcym musimy się kierować nie tylko wyczuciem stylu i modowymi trendami, ale też bezpieczeństwem pociechy.

Długie zasłony są zbyt wielką pokusą, by je pociągnąć lub spróbować się po nich wspinać. Celują w tym zwłaszcza chłopcy, ale i dziewczynki miewają czasami zaskakujące pomysły. Ponadto, wieszając długie zasłony, zabieramy jakże cenne miejsce pod oknem, gdzie mogłoby stanąć nieduże biurko lub komoda.

Zasłony dla dzieci choćby ze względu na bezpieczeństwo powinny być krótkie, najlepiej sięgające do parapetu. Jeśli nie jesteśmy przekonani do takiego rozwiązania, można zastąpić zasłony roletami klasycznymi lub rzymskimi. Te drugie będą bardziej praktyczne – można zdjąć je z okna i uprać.

Gdzie kupić zasłony dla dziecka

Jeśli okno, na którym ma zawisnąć zasłona, ma typowy rozmiar, możemy zrobić zakupy w niemal dowolnym sklepie z tekstyliami. Zasłony gotowe szyte są najczęściej właśnie z myślą o typowych oknach w budownictwie wielorodzinnym.

Jeśli jednak potrzebujemy zasłon szytych na wymiar, trzeba poszukać wyspecjalizowanego sklepu, który oferuje taką usługę. Najwygodniej skorzystać z dobrodziejstwa internetu (np. https://alena-firany.pl/zaslony-do-salonu.html) i złożyć zamówienie bez wychodzenia z domu. Trzeba tylko pamiętać o dokładnym wymierzeniu okna i wnęki okiennej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *