Pierwsze objawy ciąży. Jakie są wczesne objawy ciąży?

Nawet bardzo wczesna ciąża może już dawać kobiecie subtelne sygnały świadczące o swojej obecności. Kobiety starające się o dziecko są zazwyczaj znacznie bardziej wsłuchane w swój organizm i wiele z nich, już na samym początku może zauważyć nawet delikatną zmianę swojego samopoczucia. Jeżeli jednak ciąża nie była planowana, jej pierwsze objawy mogą pozostać niezauważone nawet przez kilka tygodni.

Najpopularniejszymi objawami wczesnej ciąży są:

  • Dziwny brak energii i uczucie zmęczenia
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Bóle głowy i skurcze brzucha przypominające bóle miesiączkowe
  • Zawroty głowy i omdlenia
  • Plamienie z dróg rodnych
  • Katar i uczucie przeziębienia
  • Zgaga
  • Metaliczny smak w ustach
  • Wahania nastroju podobne do PMS
  • Tkliwość piersi

Większość kobiet, chociażby ze słyszenia zna podstawowe objawy ciąży. Najczęściej wymienianymi są nudności, tkliwość piersi i przede wszystkim brak pojawienia się krwawienia miesiączkowego w oczekiwanym terminie. Ale warto wiedzieć, że  kobiety w bardzo wczesnej ciąży również doświadczają wielu objawów poza tymi, które występują zazwyczaj po terminie spodziewanej miesiączki. Oznaki te są dość subtelne i obejmują takie objawy jak zwiększoną ilość wydzielanego śluzu i np. nietypowy, trudny do pozbycia się metaliczny posmak w ustach.

Inna wydzielina z pochwy

Podczas gdy wiele kobiet doświadcza mlecznej i dość obfitej wydzieliny z pochwy, taka sytuacja nie zawsze wiąże się z ciążą. U kobiet we wczesnej ciąży śluz jest dość lepki, biały lub bladożółty. Może on wystąpić od nawet kilku dni po zapłodnieniu i trwać przez cały okres ciąży. Zwiększenie poziomu hormonów i lepsze ukrwienie pochwy podczas ciąży powoduje większe wydzielanie śluzu. Ma on na celu zapobieganie infekcjom, ponieważ po zapłodnieniu, szyjka macicy  twardnieje i zamyka się, ale ściany pochwy są bardziej miękkie. Wydzieliny nie można jednak ignorować, szczególnie jeśli posiada nieprzyjemny zapach, towarzyszy jest pieczenie i swędzenia oraz zmienia swój kolor na zielony. W takich wypadkach jest to prawdopodobnie nie ciąża a stan zapalny wymagający leczenia.

Podwyższona temperatura ciała

U kobiet, rano po owulacji, temperatura ciała jest nieznacznie podwyższona i pozostaje taka do wystąpienia krwawienia miesiączkowego. Ale jeśli stan ten utrzymuje się ponad 2 tygodnie – wysoce prawdopodobne, że w danym cyklu doszło do zapłodnienia.

Dolegliwości bólowe

Zmiany hormonalne i zmiany objętości krwi w początkowym okresie ciąży mogą prowadzić do bólów głowy. Niektóre kobiety odczuwają również skurcze przypominające, bóle okresowe po obu stronach podbrzusza – w miejscach jajników. Rosnąca macica wywiera również nacisk na pęcherz i chociaż trudno mówić o jej znacznym wzroście na samym początku ciąży, to jednak wiele kobiet jako pierwszy z objawów wspomina właśnie częstszą potrzebę oddawania moczu.

Zawroty głowy

Często zdarza się, że kobiety w początkowym okresie ciąży odczuwają zawroty głowy, które mogą wystąpić jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Ciąża powoduje spadek ciśnienia krwi i rozszerzenie naczyń krwionośnych – naturalną reakcja organizmu mogą być na tym etapie omdlenia lub uczucie „kręcenia się w głowie”. Jednakże ciężkie zawroty głowy w połączeniu z krwawieniem z pochwy i silnym bólem brzucha mogą być oznaką ciąży pozamacicznej. W ciąży pozamacicznej zarodek zagnieżdża się poza macicą np. w jajowodzie. W razie podobnych objawów warto skonsultować swój przypadek z lekarzem.

Wzdęcia i problemy z trawieniem

Jednym z pierwszych oznak ciąży, zwłaszcza u bardzo szczupłych kobiet, jest widoczne zaokrąglenie brzucha. Nie wynika jednak ono z rosnącej macicy (szczególnie jeszcze na kilka dni przed terminem okresu) , lecz z uwagi na możliwe wzdęcia. Są one wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w ciąży. Już na samym początku mogą wystąpić również zaparcia. Układ trawienny zwalnia nieco swoja pracę. Daje to składnikom odżywczym wystarczająco dużo czasu na wchłonięcie do krwiobiegu i dotarcie do rozwijającego się dziecka. Aby uniknąć zaparć, warto dodać do swojej diety więcej błonnika, pić dużo płynów i nie unikać aktywności fizycznej – chociażby w formie spokojnych spacerów.

Plamienia

Około 25 do 40 procent kobiet w ciąży lekko krwawi lub zauważa plamienie na początku ciąży. Niewielkie krwawienie może się zdarzyć, gdy zapłodnione jajo przyczepi się do wyściółki macicy. Jest to znane jako plamienie implantacyjne. Może ono wystąpić około dwóch tygodni po poczęciu. Jednak nie jest to gwarancją ciąży – część kobiet, mimo zapłodnienia nie obserwuje tego zdarzenia. Z kolei większe krwawienie może być spowodowane podrażnieniem szyjki macicy, ciążą pozamaciczną lub zagrażającym poronieniem. Jeśli lekkie plamienie staje się bardziej intensywne lub towarzyszą mu silne skurcze podbrzusza  i bóle pleców – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przeziębienie

Nawet na samym początku, ciąża obniża odporność organizmu. Oznacza to, że jest się bardziej podatną na kaszel, przeziębienie a nawet grypę. Nie jest również niczym niezwykłym, że kobiety w ciąży doświadczają np. opryszczki na ustach lub nosie a nawet mocniejszego przeziębienia nawet na kilka dni przed terminem menstruacji – może to być jeden z pierwszych sygnałów świadczących o ciąży!

Zgaga i dysgeusia

Hormony zmieniają wszystko. Ich podwyższony poziom wpływa również zmiany zachodzące między żołądkiem i jama ustną. Obszar ten ulega rozluźnieniu, co może powodować wyciek kwasu żołądkowego do przełyku, powodując zgagę. Mimo, że zgaga jest raczej typowa dla późniejszych trymestrów, niektóre kobiety doświadczają jej na samym początku – jeszcze przed potwierdzeniem ciąży. Zwiększenie estrogenów i progesteronu w czasie ciąży może prowadzić do zmian w smaku wielu kobiet w ciąży. Stan zwany dysegusia powoduje u niektórych kobiet w ciąży nietypowy smak metalu. Jest to jeden z bardzo wczesnych objawów rozwijającego się dziecka.

Niektóre z wymienionych powyżej objawów mogą sprawić, że kobieta nie spodziewająca się zapłodnienia może mylić wczesne oznaki ciąży z przemęczeniem, przeziębieniem i stresem. Warto jednak zwrócić na to, co mówi ciało. Być może nadszedł czas na wizytę u lekarza lub wykonanie testu ciążowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *