Piąty tydzień ciąży

Piąty tydzień ciąży bywa dla wielu kobiet niezapomnianym przeżyciem. Z jakiego powodu? Otóż często właśnie wtedy przyszła mama uświadamia sobie, że spodziewa się dziecka. Co dzieje się w jej organizmie? Na jakim etapie rozwoju znajduje się nowe życie? 

Pierwsze sygnały

Brak miesiączki w spodziewanym terminie, u współżyjącej regularnie kobiety, automatycznie budzi podejrzenia o zajściu w ciążę. Większość kobiet sięga wtedy po test ciążowy, którego wyniki właśnie na tym etapie stają się wiarygodne. Jakich dolegliwości może się spodziewać przyszła mama w początkach drugiego miesiąca ciąży? Bywa, że już wtedy pojawiają się mdłości , które niestety nie zawsze występują tylko o poranku. Zdarzają się również inne objawy ze strony układu pokarmowego, jak wzdęcia i zaparcia. Część kobiet uskarża się na potrzebę częstszego oddawania moczu, senność i nadmierne zmęczenie oraz tkliwość piersi . Oczywiście objawy te są kwestią indywidualną i nie muszą wystąpić u wszystkich ciężarnych! Wiele z nich nie odczuwa zmian w samopoczuciu fizycznym i psychicznym.

Wczesna ciąża i obraz USG

W trakcie badania USG lekarz może już zaobserwować pęcherzyk ciążowy o wielkości od 5 do 11 mm.  Bywa, że już w połowie piątego tygodnia może  – ale nie musi – pojawić się pęcherzyk żółtkowy, który potwierdza prawidłowy rozwój ciąży.  Po około dwóch dnia na jego brzegu pojawi się zarodek. Zdarza się, że już pod koniec tygodnia pojawia się również tętno u zarodkaAle uwaga! Nie należy panikować jeśli nie będzie ono widoczne lecz spokojnie odczekać kilka dni. Warto pamiętać, że nie da się dokładnie określić momentu zapłodnienia, a co za tym idzie dokładnie obliczyć wieku ciąży. Przyjmuje się, że tętno powinno pojawić się do momentu osiągnięcia przez zarodek wielkości około 6mm. 

Co dzieje się z zarodkiem?

Zarodek w 5 tygodniu ciąży ma wielkość około 2 mm. W tym tygodniu rozpoczyna się okres zwany organogenezą, a trwający do 10 tygodnia ciąży. Czym jest organogeneza? To nic innego jak proces formowania się przyszłych narządów dziecka i właśnie dlatego jest niezwykle ważny. Jak przekłada się to na tryb życia kobiety? Przede wszystkim należy bezwzględnie zrezygnować ze wszelkich używek oraz skonsultować z lekarzem możliwość rezygnacji z przyjmowania leków mających teratogenny wpływ na rozwój zarodka.
W 5 tygodniu ciąży zagnieżdżony w błonie śluzowej macicy zarodek pobiera substancje odżywcze z woreczka żółciowego matki. Wykształca się serce i cewa nerwowa– stanowiąca podwalinę pod przyszły układ nerwowy. Równocześnie rozwija się trofoblast, z którego wytworzone zostaną błona kosmówkowa i łożysko. Kosmki łożyskowe już teraz zaczynają się łączyć z naczyniami włosowatymi matki – powstaną z nich naczynia pozwalające na proces krążenia płodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *