Pierwszy tydzień ciąży, zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka
Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Trwa ona 40 tygodni, jednak już od samego jej początku w organizmie zachodzą różne zmiany, które nie są dla wszystkich oczywiste.
Zmiany w organizmie kobiety w pierwszym tygodniu ciąży
Dokładny wiek ciąży można oszacować za pomocą badania USG. Zazwyczaj w pierwszych tygodniach ciąży przyszła mama jeszcze nie jest świadoma swojego stanu. W pierwszym tygodniu jeszcze nie dochodzi do zapłodnienia. Jajeczko dojrzewa i zostaje uwolnione, aby połączyć się z dojrzałym plemnikiem. W momencie zapłodnienia wytwarza się specjalna błona śluzowa, która powiększa się w raz z trwaniem ciąży.
W pierwszym tygodniu trwania ciąży nie można wskazać żadnych, konkretnych objawów. Kobieta nie widzi, żadnych zmian, dlatego może nie mieć świadomości, że pod jej sercem rozwija się nowe życie. W pierwszym tygodniu ciąży ciało przyszłej mamy zaczyna przygotowywać się na zmiany, które niebawem nadejdą.
Rozwój dziecka w pierwszym tygodniu ciąży
Po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem zygota ma jedynie 0,1 mm i waży 0,001 grama. Nikt nie wie o jej istnieniu, jednak mimo mikroskopijnych rozmiarów w tym „nowym życiu” zapisane są już takie informacje jak: płeć, wzrost, kolor oczu i włosów oraz inne cechy. W momencie zapłodnienia chromosomy matki łączą się z chromosomami ojca tworząc niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kombinację 23 par chromosomów.
O czym pamiętać przed zapłodnieniem i w pierwszych tygodniach ciąży?
Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do ciąży. Kobieta, która w niedługim czasie chce być w stanie błogosławionym lub nie jest pewna czy już to nie nastąpiło powinna o siebie dbać, odpowiednio się wysypiać, regularnie i zdrowo się odżywiać, uprawiać gimnastykę i zaprzestać prowadzeniu nerwowego trybu życia. Ponadto należy unikać papierosów i miejsc, w których nadmiernie się pali oraz powinno się całkowicie odstawić alkohol i wszelkie używki. Może to zaszkodzić dziecku już na samym początku jego rozwoju. Dieta powinna być bogata w witaminy, warto także sięgać po kwas foliowy i inne środki, które może zalecić lekarz.
Pierwsze objawy ciąży:
Wśród pierwszych objawów ciąży można wskazać spóźniająca się miesiączka, złe samopoczucie i bóle piersi, nudności, problemy z apetytem, zmęczenie, bóle brzucha. Mają przypuszczenia co do ciąży można wykonać test dostępny w aptece jednak w pierwszym tygodniu wynik może nie być miarodajny. Warto powtórzyć go po pewnym czasie, jednak mając świadomość, że mogło dojść do zapłodnienia trzeba zacząć prowadzić zdrowy styl życia.