Pierwszy tydzień ciąży, zmiany w organizmie, proces ciąży, rozwój dziecka

Ciąża to wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Trwa ona 40 tygodni, jednak już od samego jej początku w organizmie zachodzą różne zmiany, które nie są dla wszystkich oczywiste.

Zmiany w organizmie kobiety w pierwszym tygodniu ciąży

Dokładny wiek ciąży można oszacować za pomocą badania USG. Zazwyczaj w pierwszych tygodniach ciąży przyszła mama jeszcze nie jest świadoma swojego stanu. W pierwszym tygodniu jeszcze nie dochodzi do zapłodnienia. Jajeczko dojrzewa i zostaje uwolnione, aby połączyć się z dojrzałym plemnikiem. W momencie zapłodnienia wytwarza się specjalna błona śluzowa, która powiększa się w raz z trwaniem ciąży.

W pierwszym tygodniu trwania ciąży nie można wskazać żadnych, konkretnych objawów. Kobieta nie widzi, żadnych zmian, dlatego może nie mieć świadomości, że pod jej sercem rozwija się nowe życie. W pierwszym tygodniu ciąży ciało przyszłej mamy zaczyna przygotowywać się na zmiany, które niebawem nadejdą.

Rozwój dziecka w pierwszym tygodniu ciąży

Po połączeniu komórki jajowej z plemnikiem zygota ma jedynie 0,1 mm i waży 0,001 grama. Nikt nie wie o jej istnieniu, jednak mimo mikroskopijnych rozmiarów w tym „nowym życiu” zapisane są już takie informacje jak: płeć, wzrost, kolor oczu i włosów oraz inne cechy. W momencie zapłodnienia chromosomy matki łączą się z chromosomami ojca tworząc niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju kombinację 23 par chromosomów.

O czym pamiętać przed zapłodnieniem i w pierwszych tygodniach ciąży?

Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie do ciąży. Kobieta, która w niedługim czasie chce być w stanie błogosławionym lub nie jest pewna czy już to nie nastąpiło powinna o siebie dbać, odpowiednio się wysypiać, regularnie i zdrowo się odżywiać, uprawiać gimnastykę i zaprzestać prowadzeniu nerwowego trybu życia. Ponadto należy unikać papierosów i miejsc, w których nadmiernie się pali oraz powinno się całkowicie odstawić alkohol i wszelkie używki. Może to zaszkodzić dziecku już na samym początku jego rozwoju. Dieta powinna być bogata w witaminy, warto także sięgać po kwas foliowy i inne środki, które może zalecić lekarz.

Pierwsze objawy ciąży:

Wśród pierwszych objawów ciąży można wskazać spóźniająca się miesiączka, złe samopoczucie i bóle piersi, nudności, problemy z apetytem, zmęczenie, bóle brzucha. Mają przypuszczenia co do ciąży można wykonać test dostępny w aptece jednak w pierwszym tygodniu wynik może nie być miarodajny. Warto powtórzyć go po pewnym czasie, jednak mając świadomość, że mogło dojść do zapłodnienia trzeba zacząć prowadzić zdrowy styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *