Programowanie gier jako wstęp do nauki kodowania dla dzieci

Programista jest jednym z zawodów przyszłości. Co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. Obecnie programowanie jest niezbędne w produkcji większości urządzeń elektrycznych, w tym też telewizorów i pralek. W związku z tym warto jak najwcześniej zacząć dzieci uczyć kodowania i zachęcać je do nauki programowania. Dzięki temu w przyszłości będzie im łatwiej zdobyć dobre wykształcenie i opłacalny zawód. Czy programowanie gier może być wstępem do nauki kodowania?

Nauka przez zabawę

Już dawno udowodniono, że nauka przez zabawę jest możliwa. Właśnie dlatego programowanie gier dla dzieci może być doskonałym wstępem do nauki kodowania. Dziecko robi to, co lubi i równocześnie się uczy. W ten sposób może przyswajać trudną wiedzę i nawet tego nie zauważać. To sprawdzony sposób na naukę bez stresu i bez niepotrzebnych emocji. Programowanie dla dzieci ma być przecież dobrą zabawą, która z czasem może zamienić się w pasję i sposób zarabiania na życie. Pamiętaj, by dziecka:
– nie stresować zanadto,
– nie wymuszać na nim spędzania czasu przy komputerze,
– pozwolić mu na kreatywne zachowania.

Kolorowe i przystępne

Gry uczące programowania dostępne są na telefony, tablety i komputery. Dziecko może więc korzystać z tego urządzenia, na którym najwygodniej mu się pracuje. Wpływa to też na różnorodność gier, bo niektóre są dostępne wyłącznie na jedno urządzenie, a w przypadku innych można się do nich logować z różnych urządzeń. Jednak to, co łączy wszystkie gry do nauki programowania jest fakt, że są bardzo kolorowe. Mają zachęcać dzieci do zabawy i do spędzania czasu na pisaniu swoich pierwszych programów. Zazwyczaj wykorzystują one podstawowe zasady kodowania. Większość gier polega na układaniu klocków, które sprawiają, że główny bohater gry wykonuje jakąś aktywność. Z klocków układa się różnego rodzaju sekwencje. W ten sposób można układać trasy dla samochodzików albo trasy przejścia przez zwierzątek przez planszę. Bardziej zaawansowani gracze mogą używać bardziej zaawansowanych komend takich, jak “jeśli-to”. Dzięki temu uczą się logicznego myślenia. Przykładem takiej gry może być Code Karts. To sympatyczna gra skierowana nawet dla czterolatków. Warto jednak wiedzieć, że gier, które równocześnie bawią i uczą programowania są na rynku setki. Jedyną ich wadą jest to, że wiele z nich jest po angielsku. Może to stanowić pewien problem, choć trzeba też mieć na względzie, że wiele dzieci uczy się angielskiego już w przedszkolu. Dzięki temu, jeśli maluch umie już czytać, to najprawdopodobniej poradzi sobie również z prostymi, jednosłowowymi opisami poszczególnych przycisków w grze.

Na specjalnych obozach

Nauka programowania dla dzieci może też odbywać się na specjalnych obozach i półkoloniach, które najczęściej są organizowane w czasie ferii zimowych i wakacji. Takie zajęcia dodatkowe są też organizowane w szkołach, jako zajęcia pozalekcyjne. Są one świetną alternatywą dla tradycyjnych kółek informatycznych. Tym bardziej że żyjemy w czasach, w których dzieci doskonale radzą sobie z komputerami.
Na takich zajęciach przeznaczonych programowaniu można samodzielnie zaprogramować swoją grę. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu specjalne aplikacje, które są dostosowane do wieku dziecka. Opiekun pomaga uczestnikom zająć, podpowiada i tłumaczy jak osiągnąć konkretny efekt. Jego zadaniem jest zachęcanie dzieci do odkrywania programowania oraz do kreatywności. Dzieci mają niepohamowaną wyobraźnię. Wystarczy tylko dać jej odpowiednią pożywkę, by mogła się rozwinąć i dać świetne efekty w postaci nowatorskich rozwiązań. W programowaniu wyobraźnia jest równie ważna, jak logiczne myślenie. Z tego powodu należy ją wspierać, karmić i dostarczać jej nowych bodźców.

Również bez komputera

Może zabrzmi to rewolucyjnie, ale można też uczyć się programowanie bez komputera i innych, alternatywnych dla niego urządzeń. Na polskim rynku dostępne są gry planszowe, które uczą programowania. Przy okazji mogą też być zabawą dla całej rodziny. Kreatywni rodzice z pewnością mogą też stworzyć swoje własne propozycje gier wykorzystujących kodowanie. W ten sposób można pogłębiać wiedzę zdobytą przez dziecko w czasie zajęć, kursów albo samodzielnej pracy. Również na internecie można znaleźć wiele propozycji gier i zabaw do zrealizowania w domu. Mogą one posłużyć jako inspiracja do wymyślenia własnych zabaw. Do przygotowania najprostszych gier wystarczą tylko kwadratowe karteczki z notesu i pisak. Na kartkach rysuje się znaki komend (np. strzałki w czterech kierunkach) i właśnie z nich układa się sekwencje ruchów, które musi przejść gracz. Przygotowanie takiej zabawy to tylko kilka minut i kilka złotych. Dzięki temu można ją zaproponować nawet jako rozrywkę na imprezę urodzinową albo niespodziewaną wizytę kolegów i koleżanek z klasy.

Dostosowane do wieku

Bardzo ważne jest, by nauka programowania dla dziecka była dostosowana do jego wieku. Zbyt proste zadania mogą zniechęcać. Zbyt trudne – również. Z tego powodu bardzo ważne jest znalezienie złotego środka. Nie można zapominać, że na tym etapie rozwoju chodzi przede wszystkim o zabawę, a nie o naukę. Nauka jest w pewnym sensie skutkiem ubocznym zabawy. Nie powinno się więc naciskać na dziecko ani zmuszać je do wykonywania zadań związanych z programowaniem gier. Rodzic powinien raczej delikatnie zachęcać i pokazywać możliwości, jakie daje taka zabawa. Kiedy dziecku się już spodoba, to będzie samodzielnie szukało nowych wyzwań i zabaw związanych z kodowaniem.
Nie można jednak zapominać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy. Dzieci to wciąż dzieci. Nawet jeśli zależy nam, by dziecko w przyszłości stało się wybitnym programistom i nie musiało martwić się o pracę i pieniądze, to musimy pozwolić mu żyć własnym życiem. Oznacza to, że w jego życiu musi się też znaleźć czas na aktywność fizyczną i zabawę z kolegami i koleżankami. Tylko dzięki temu, dziecko może osiągnąć równowagę psychiczną, która pomoże mu rozwijać się we właściwym kierunku. Dziecko zmuszane do nauki programowania, nawet takiej przez zabawę, nie doceni dobrych chęci rodziców i z pewnością będzie osiągało gorsze wyniki, niż takie, które dobrze się bawi przy komputerze.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Giganci Programowania, która oferuje kursy programistyczne dla najmłodszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *