Siódmy tydzień ciąży

Jesteś w 7 tygodniu ciąży, prawdopodobnie już kilka tygodni wiesz, że zostaniesz mamą. Maluszek dobrze zagnieździł się już w ściankach macicy i intensywnie się rozwija, a Twoje ciało zaczyna wysyłać pierwsze symptomy bycia w ciąży. Sprawdź co w tym tygodniu słychać u Twojego maleństwa!

7 tydzień ciąży – rozwój dziecka

W tym tygodniu zarodek podwaja swoją długość i obecnie jest wielkości borówki. Wyodrębnione z tułowia zalążki nóg i rąk powoli się wydłużają, a na ich końcach zarysowuje się kształt stóp i dłoni. Najintensywniej rozwija się obecnie mózg, i choć jego rozwój będzie następował jeszcze przez wiele lat, to na tym etapie ciąży zostają wykształcone jego najważniejsze strefy. W czasie tego tygodnia organ ten podzieli się na trzy części: przodomózgowie odpowiedzialne za rozumowanie, rozwiązywanie problemów oraz wspomnienia, śródmózgowie, które będzie przekazywać sygnały elektryczne do punktów docelowych w mózgu, oraz tyłomózgowie, które zajmie się ruchami mięśni, w tym oddychaniem. Po obu stronach głowy pojawiają się ciemniejsze plamki, które w późniejszym czasie przekształcą się w oczy. Na twarzy widoczne są również zaczątki nosa i ust, a w dolnej części wyodrębniony zostaje narząd gardłowy, z którego później ukształtuje się język, podniebienie, szczęka i żuchwa. Prawie ukształtowane serce podjęło już pracę, pompuje krew i bije około 140 razy na minutę.

7 tydzień ciąży – zmiany w ciele mamy

Zapewne już doświadczyłaś pierwszych objawów ciąży, takich jak poranne mdłości czy konieczność częstszego korzystania z toalety. Wszystko to ma związek z buzującymi hormonami oraz ze zwiększoną objętością krwi – twoje serce podejmuje teraz dodatkowy wysiłek i przepompowuje zdecydowanie więcej krwi potrzebnej dziecku do prawidłowego rozwoju. Dlatego właśnie możesz czuć, że bije Ci ono szybciej, bądź że szybciej łapiesz zadyszkę. Nie są to niepokojące objawy, oznacza to, że Twój organizm dostarcza dziecku odpowiednią ilość tlenu. Możesz tez odczuwać lekkie napięcie w dole brzucha – jest ono związane z rosnącą macicą oraz z wydłużaniem się jej elastycznych więzadeł.

O czym warto pamiętać:

  • nie jedz surowego mięsa oraz unikaj kontaktu z kocimi odchodami – toksoplazmoza na tym etapie ciąży jest bardzo niebezpieczna,
  • pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie i suplementacji witamin – zapotrzebowanie twojego organizmu na witaminy i składniki mineralne wzrasta o ok. 180%,
  • pij dużo wody – twój organizm wytwarza więcej płynów, więc powinnaś zadbać o jego prawidłowe nawodnienie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *