Szósty tydzień ciąży
Wiele kobiet właśnie w szóstym tygodniu ciąży dowiaduje się, że zostanie mamą. Okres nie nadszedł, zatem czas umówienie wizyty u lekarza. O czym jeszcze warto pamiętać w połowie pierwszego trymestru? Jak wygląda dziecko? Dowiedz się, jak może wyglądać ten początkowy okres ciąży i jakie dolegliwości są dla niego typowe. Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna.
Ważne badania na początku ciąży
Pierwsza wizyta ciężarnej u ginekologa w celu badania USG powinna przypadać między 11. a 14. tygodniem ciąży, jednak na pierwsze badanie ginekologiczne połączone ze szczegółowym wywiadem w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży warto wybrać się wcześniej. Co więcej, umówienie wizyty do ginekologa często nie jest łatwe, dlatego lepiej wcześniej zaplanować wizytę lekarską. Według Polskiego Towarzystwo Ginekologów i Położników między 6. a 8. tygodniem ciąży, czyli w okresie od 6 do 8 tygodni od ostatniej miesiączki, kobieta powinna zostać poddana badaniu ginekologicznemu z cytologią. Wskazane jest również wykonanie badań krwi. Ważna jest nie tylko podstawowa morfologia, ale także oznaczenie grupy krwi, Rh, glukozy, wykonanie badań w kierunku toksoplazmozy (IgM i IgG), różyczki, HIV i HCV, VDRL. Należy wykonać również badanie moczu. Warto odwiedzić stomatologa, gdyż choroby zębów i przyzębia mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Na wizytę u ginekologa warto się dobrze przygotować, gdyż lekarz określa ewentualne ryzyko dla ciąży i przeprowadza wywiad w kierunku przyjmowanych leków, chorób przewlekłych ciężarnej, schorzeń w rodzinie kobiety i ojca dziecka. W wielu przypadkach 6 tydzień ciąży kończy się posiadaniem karty ciąży.
Rozwój dziecka w 6 tygodniu życia płodowego
Mały człowiek w ciele mamy w szóstym tygodniu ciąży przypomina swoim kształtem kijankę wielkości od 4 do 6 mm. Zaczyna bić jego serce, a tempo zaczyna być naprawdę zawrotne. Początkowo to 100 uderzeń na minutę, więc to szybciej niż bije serce mamy. Zaczyna tworzyć się mózg. Zapoczątkowaniu ulega układ oddechowy. Zarodek potrzebuje odpowiedniej ilości kwasu foliowego, by prawidłowo się rozwijać. Warto rozpocząć dodatkową suplementację, jeśli nie uskuteczniałaś jej przed ciążą. Braki tej witaminy mogą stanowić zagrożenie dla ośrodkowego układu nerwowego dziecka, a także przyczyniać się do niedorozwoju łożyska, a nawet zwiększać ryzyko samoistnego poronienia. 6 tydzień ciąży to także czas wykształcania się uszu, które początkowo umiejscowione są w okolicy szyi. Kończyny przypominają na razie niewielkie kuleczki. Główka posiada po bokach uwypuklenia, gdyż w ich miejscu pojawią się oczy.
Samopoczucie w 6 tygodniu ciąży
Samopoczucie ciężarnej w szóstym tygodniu wyraźnie wskazuje na odmieniony stan. Organizm zaczyna przygotowania do wydania nowego człowieka na świat. Kobieta może odczuwać:
- huśtawkę nastrojów,
- znużenie i zmęczenie,
- zwiększoną wrażliwość na zapachy,
- apetyt na określone potrawy,
- mdłości połączone z wymiotami,
- bóle podbrzusza.
Macica ulega rozpulchnieniu. Piersi stają się wrażliwe, zwiększają swoją objętość. Powiększenie brzucha jest sprawą mocno indywidualną, zwykle 6 tydzień ciąży nie daje możliwości pochwalenia się brzuszkiem.