Trzeci tydzień ciąży

Być może starałaś się o dziecko już od jakiegoś czasu, a może to był „jednorazowy wyskok” – w każdym razie uprawiałaś seks bez zabezpieczenia i podejrzewasz, że możesz być w ciąży. Z napięciem czekasz na nadejście okresu, który powinnaś dostać za około tydzień. Skąd wiedzieć, czy jesteś w ciąży, i kiedy możesz zrobić test?

Co się dzieje w twoim organizmie?

Na początku 3. tygodnia ciąży zwykle dochodzi do zapłodnienia – plemnik łączy się z komórką jajową, tworząc zygotę. W tym momencie określona jest już płeć, charakter, kolor oczu czy budowa ciała twojego dziecka. Zygota zaczyna swoją wędrówkę jajowodem w stronę macicy, która trwa 5-10 dni. W tym czasie dochodzi już do intensywnych podziałów zygoty – dzieli się ona na dwie komórki, następnie na cztery, osiem i około 3. dnia po zapłodnieniu składa się już z 16 komórek. Gdy zarodek dociera do macicy, dochodzi do implantacji, czyli zagnieżdżenia się go w śluzówce macicy, gdzie zostaje otoczony siecią naczyń krwionośnych zapewniających jego odżywienie. Na tym etapie zarodek nie jest jeszcze widoczny na USG – zobaczyć go można byłoby jedynie pod mikroskopem – ale zaczyna już wydzielać substancje mówiące organizmowi matki, że jest ona w ciąży, a dokładniej – hormon gonadotropinę kosmówkową (hCG). Pod koniec 3. tygodnia ciąży możliwe może już być wykrycie ciąży przez badanie beta-hCG z krwi, jednak za wcześnie jeszcze na domowy test ciążowy.

Jak możesz się czuć?

Zwykle objawy ciąży występują dopiero kilka tygodni później, jednak już na tym etapie, tuż po zapłodnieniu, twój organizm może ci wysyłać sygnały świadczące o twoim odmiennym stanie. Może to być wrażliwość piersi na dotyk, zaciemnienie obwódek wokół sutków, częstsze oddawanie moczu, wzdęcia, przemożne zmęczenie, wrażliwość na zapachy, a także – choć one pojawiają się zwykle kilka tygodni później – mdłości. W okolicy 3. tygodnia ciąży u ok. 1/3 kobiet dochodzi też do plamienia implantacyjnego – możesz się go spodziewać 5-10 dni po zapłodnieniu, występuje więc kilka dni przed spodziewaną miesiączką i jest jaśniejsze od krwawienia miesiączkowego. Jeśli monitorujesz swoją temperaturę, odnotujesz podniesienie podstawowej temperatury ciała, która nie spada przed terminem spodziewanej miesiączki.

Co możesz zrobić na tym etapie?

Przede wszystkim nastaw się psychicznie na to, że możesz być w ciąży – ale także na to, że możesz się rozczarować. Poza tym dobrze będzie odstawić alkohol i papierosy, a ograniczyć – kofeinę, forsowne ćwiczenia, gorące kąpiele, leki, stres czy narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Zadbaj także o swoją dietę, odporność i – jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś – zakup i zacznij stosować witaminy ciążowe i kwas foliowy. Dobrze będzie również już na tym etapie wybrać lekarza, który będzie prowadził twoją ciążę, a także zanotować datę ostatniej miesiączki i swoją wagę. Poza tym czas najwyższy zaopatrzyć się w testy ciążowe – będziesz mogła ich użyć już lada dzień!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *