Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży
39 tydzień ciąży to czas, w którym płód jest już rozwinięty i gotowy do przyjścia na świat. Prawidłowy poród fizjologiczny następuje w 39 lub 40 tygodniu ciąży. Poprzedzają go regularne skurcze macicy, którym towarzyszą dolegliwości bólowe. Ból najczęściej pojawia się w okolicach kości krzyżowej lub w dolnej części brzucha, jak podczas miesiączki. Jakie zmiany zachodzą w 39 miesiącu ciąży?
39 tydzień ciąży – rozwinięcie płodu
39 tydzień ciąży to okres, w którym dziecko w łonie matki jest już w pełni rozwinięte i gotowe do porodu – jeżeli nie występują komplikacje. W zdrowej ciąży płód obraca się główką w kierunku ujścia macicy i przyjmuje tzw. pozycję embrionalną. W okresie tym dziecko jest już na tyle duże, że nie jest w stanie wykonywać swobodnych ruchów w macicy. Ilość wód płodowych ulega dalszemu zmniejszeniu. Biodra kobiety również ulegają rozszerzeniu, aby dziecko mogło łatwiej przejść przez kanał rodny.
39 tydzień ciąży – dolegliwości, które towarzyszą kobietom
39 tydzień ciąży to stan, w którym kobieta odczuwa przewlekłe zmęczenie i napięcie. Pojawiają się problemy ze snem, a także uczucie coraz cięższego brzucha. Brzuch wyraźnie opada w dół, ponieważ dziecko przybliża się do ujścia macicy. To z kolei powoduje ucisk na pęcherz i zwiększa częstotliwość wizyt w toalecie. Jednocześnie dochodzi do lżejszego oddychania, ponieważ ucisk na przeponę staje się coraz słabszy. Dziecko powoduje ucisk główką na kość łonową, wskutek czego kobieta ma problem z poruszaniem się, a nawet siedzeniem. Najwygodniejszą jest pozycja leżąca, podczas której występuje najsłabszy ucisk. U wielu kobiet organizm oczyszcza się przed porodem, w wyniku czego powstaje biegunka lub wymioty. W drogach rodnych może pojawić się wydzielina o lekko czerwonej barwie (tzw. czop śluzowy). Szyjka macicy ulega skróceniu i zaczyna się coraz bardziej rozwierać. 39 tydzień ciąży to okres oczekiwania matki na poród. Poprzedzają go regularne skurcze porodowe, które w przeciwieństwie do skurczów Braxtona-Hicksa nie ustępują nawet po zmianie pozycji kobiety. Skurcze macicy w okresie ciąży są potrzebnym zjawiskiem, ponieważ wzrost dziecka powoduje rozciąganie mięśni macicy. Dzięki skurczom następuje ich wzmocnienie, dzięki czemu dziecko pozostaje na właściwym miejscu. Początek akcji porodowej mogą rozpocząć silne skurcze Braxtona, które przeradzają się w porodowe.
Przebieg akcji porodowej
w 39 tygodniu u wielu kobiet dochodzi do porodu. Za początek akcji porodowej uważa się, gdy skurcze macicy trwają co najmniej raz na 10 minut przez minimum pół godziny. Jeżeli przed skurczami lub w trakcie dojdzie do odpłynięcia płynu owodniowego, to rozpoczyna się pierwszy etap porodu. Kobiety, które przebywają w domu, powinny jak najszybciej udać się do szpitala. Drugi etap porodu rozpoczyna się, gdy szyjka macicy osiągnie rozwarcie na 10 cm. Najczęściej taki stan trwa do 2 godzin, a głowa dziecka układa się przy klatce piersiowej. Natomiast w trakcie porodu dziecko obraca się twarzą do kręgosłupa matki. Po wyjściu z kanału rodnego, główka dziecka układa się częścią potyliczną na łonie matki, a następnie całe ciało przekręca się w kierunku jednego z ud. Na zewnątrz wychodzą barki, a następnie reszta ciała. Lekarz ocenia stan zdrowia dziecka oraz ogólną kondycję według punktacji. Noworodki, które zostają ocenione w przedziale 8 – 10 punktów, uznaje się za zdrowe i w dobrej kondycji. Natomiast ocena poniżej 8 punktów wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, a w niektórych przypadkach istnieje zagrożenia życia. Po przyjściu dziecka na świat rozpoczyna się 3 etap porodu, czyli tzw. poród łożyska. Łożysko musi wyjść w całości, aby nie doszło do komplikacji poporodowych. W przeciwnym razie przeprowadzany jest zabieg, który usuwa resztki łożyska. W przypadku zdrowych kobiet, przez 2 godziny po porodzie są ściśle monitorowane. Jeżeli nie występują niepokojące oznaki, mama trafia na salę poporodową wraz z dzieckiem, gdzie zostaje otoczona dalszą opieką.
39 tydzień ciąży to wyjątkowy okres, ponieważ dziecko, jak i przyszła mama przygotowują się do porodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to najczęściej w tym okresie na świat przybywa nowy członek rodziny.