Twoje dziecko stale wraca z przedszkola przeziębione? Poznaj możliwe przyczyny

Większość rodziców małych dzieci musi zmagać się z częstszymi przeziębieniami swojej pociechy po przekroczeniu progu przedszkola oraz w czasie wzmożonej zachorowalności, czyli w okresie jesienno-zimowym. Opiekunowie malucha mogą zrobić sporo, aby przeciwdziałać tej tendencji, ale również dużo zależy od standardów samej placówki oświaty, do której uczęszcza.

Po pierwsze: edukacja!

Jeśli chcesz uchronić swoje dziecko przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, które na niego czyhają w przedszkolu, ale też na placu zabaw, w parku czy niemal w każdym innym miejscu, naucz go i wymagaj przestrzegania podstawowych zasad higieny. W końcu nienaganna czystość w przedszkolu nie wystarczy, jeśli szkrab nie będzie myć rąk po przyjściu do domu lub po powrocie z placu zabaw. Nie bez znaczenia jest również to, żeby dziecko pamiętało o tym, aby nie wkładać zabawek i innych przedmiotów do buzi. Są one siedliskiem bakterii, które mogą zaatakować ich jeszcze niedojrzałe mechanizmy obronne organizmu.

Po drugie: zanim zapiszesz dziecko do przedszkola, sprawdź placówkę

Placówki publiczne, w tym właśnie przedszkola i żłobki, mogą sięgać po bardziej nowoczesne i skuteczne metody przeciwdziałające ewentualnej epidemii przeziębień wśród dzieci. Do jednej z najbardziej popularnych należy użycie ozonu. Ozonowanie przedszkoli pomaga usunąć z pomieszczeń niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, bakterie, grzyby oraz alergeny. Korzyścią wynikającą z jej przeprowadzenia jest również poprawa jakości powietrza w przedszkolu.

Pomocna jest także w sytuacji, gdy w budynku znajduje się klimatyzacja – ozon, jako gaz, nie ma większych przeszkód w dotarciu do trudno dostępnych miejsc, wspomagając ich oczyszczenie. Takie podejście sprawia, że dzieci zyskują bardzo dobre warunki do zabawy i nauki, a sama placówka staje się miejscem prestiżowym i godnym zaufania wśród rodziców. Ozonowanie przedszkoli nie niesie za sobą przykrych konsekwencji – nie trzeba się obawiać, że po jego przeprowadzeniu dojdzie do uszkodzenia wyposażenia wnętrz. Sama metoda jest bezpieczna dla zdrowia, o czym świadczy fakt, że przeprowadzana jest także w szpitalach, a więc w miejscach, w których wymagane są jak najwyższe standardy dotyczące higieny. Ozonowanie należy ponadto do ekologicznych praktyk usuwania z powietrza i powierzchni szkodliwych drobnoustrojów, a to oznacza, że nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko.

Czemu dziecko choruje częściej?

Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Z jednej strony może być to wynik jeszcze nie do końca rozwiniętego układu odporności, a z drugiej może mieć to związek z warunkami zewnętrznymi. Czym konkretnie? W końcu w przedszkolu spotykają się dzieci z różnych środowisk. Ponadto może mieć na to wpływ również aspekt emocjonalny. Szkrab, tęskniąc za rodzicami, może przeżywać stres, co dodatkowo może mieć wpływ na osłabiony organizm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *