Twoje dziecko stale wraca z przedszkola przeziębione? Poznaj możliwe przyczyny
Większość rodziców małych dzieci musi zmagać się z częstszymi przeziębieniami swojej pociechy po przekroczeniu progu przedszkola oraz w czasie wzmożonej zachorowalności, czyli w okresie jesienno-zimowym. Opiekunowie malucha mogą zrobić sporo, aby przeciwdziałać tej tendencji, ale również dużo zależy od standardów samej placówki oświaty, do której uczęszcza.
Po pierwsze: edukacja!
Jeśli chcesz uchronić swoje dziecko przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, które na niego czyhają w przedszkolu, ale też na placu zabaw, w parku czy niemal w każdym innym miejscu, naucz go i wymagaj przestrzegania podstawowych zasad higieny. W końcu nienaganna czystość w przedszkolu nie wystarczy, jeśli szkrab nie będzie myć rąk po przyjściu do domu lub po powrocie z placu zabaw. Nie bez znaczenia jest również to, żeby dziecko pamiętało o tym, aby nie wkładać zabawek i innych przedmiotów do buzi. Są one siedliskiem bakterii, które mogą zaatakować ich jeszcze niedojrzałe mechanizmy obronne organizmu.
Po drugie: zanim zapiszesz dziecko do przedszkola, sprawdź placówkę
Placówki publiczne, w tym właśnie przedszkola i żłobki, mogą sięgać po bardziej nowoczesne i skuteczne metody przeciwdziałające ewentualnej epidemii przeziębień wśród dzieci. Do jednej z najbardziej popularnych należy użycie ozonu. Ozonowanie przedszkoli pomaga usunąć z pomieszczeń niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, bakterie, grzyby oraz alergeny. Korzyścią wynikającą z jej przeprowadzenia jest również poprawa jakości powietrza w przedszkolu.
Pomocna jest także w sytuacji, gdy w budynku znajduje się klimatyzacja – ozon, jako gaz, nie ma większych przeszkód w dotarciu do trudno dostępnych miejsc, wspomagając ich oczyszczenie. Takie podejście sprawia, że dzieci zyskują bardzo dobre warunki do zabawy i nauki, a sama placówka staje się miejscem prestiżowym i godnym zaufania wśród rodziców. Ozonowanie przedszkoli nie niesie za sobą przykrych konsekwencji – nie trzeba się obawiać, że po jego przeprowadzeniu dojdzie do uszkodzenia wyposażenia wnętrz. Sama metoda jest bezpieczna dla zdrowia, o czym świadczy fakt, że przeprowadzana jest także w szpitalach, a więc w miejscach, w których wymagane są jak najwyższe standardy dotyczące higieny. Ozonowanie należy ponadto do ekologicznych praktyk usuwania z powietrza i powierzchni szkodliwych drobnoustrojów, a to oznacza, że nie ma niekorzystnego wpływu na środowisko.
Czemu dziecko choruje częściej?
Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Z jednej strony może być to wynik jeszcze nie do końca rozwiniętego układu odporności, a z drugiej może mieć to związek z warunkami zewnętrznymi. Czym konkretnie? W końcu w przedszkolu spotykają się dzieci z różnych środowisk. Ponadto może mieć na to wpływ również aspekt emocjonalny. Szkrab, tęskniąc za rodzicami, może przeżywać stres, co dodatkowo może mieć wpływ na osłabiony organizm.