Zwiedzanie z dzieckiem – co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Wrocław to niezwykłe miasto doceniane nie tylko przez jego mieszkańców, ale turystów z całej Polski i zza granicy. Wyjątkowo popularny, cyklicznie organizowany Jazz nad Odrą, różne ważne konferencje naukowe i tragi są organizowane właśnie we Wrocławiu. Jest on również dynamicznie rozwijającą się aglomeracją pod kątem biznesowym. Część najważniejszych i najbardziej poważnych firm w Polsce ma właśnie tutaj swoją siedzibę. Na końcu nie można nie wspomnieć o wrocławskiej Starówce, która według większości turystów uchodzi za najpiękniejszą w Polsce.

Wybierając się na wycieczkę do Wrocławia z dzieckiem, dzięki wielu oryginalnym atrakcjom, można zapewnić mu niezapomniane przeżycia, które zagwarantują radość nie tylko najmłodszym. Oto kilka najciekawszych miejsc, wartych do obejrzenia wraz z maluchem.

  1. Afrykarium

Wrocławskie ZOO cieszy się niezwykłą popularnością. Chyba każda osoba mieszkająca w Polsce słysząc „ZOO” ma na myśli to mieszczące się we Wrocławiu – najstarszy ogród zoologiczny w kraju. Chociaż wycieczka do ZOO na pierwszy rzut oka może nie wydawać się niesamowita atrakcją, to z pewnością można tak określić odwiedzenie tamtejszego Afrykarium. Kompleks ten, ukazuje zwiedzającym pełen przegląd wszystkich gatunków zwierząt i roślin, zamieszkujących Afrykę. Słonie, hipopotamy a nawet pingwiny przebywają na idealnie odwzorowanych wybiegach, wprowadzając gości Afrykarium w prawdziwe safari. Duże wrażenie robi również przeszło dwudziestometrowy tunel akwariów, nad którym swobodnie dryfują rekiny i płaszczki. Jest to jedno z obowiązkowych miejsc do zwiedzenia, które gwarantuje niezapomniane wrażenia nie tylko dzieciom, ale również opiekunom.

  1. Sky Tower

Niesłychaną atrakcja dla dzieci może być również taras widokowy, wrocławskiego wieżowca Sky Tower, z którego można spojrzeć na całą panoramę Wrocławia. Cały budynek liczy sobie 51 pięter, co daje możliwość rzutu oka na miasto z wysokości 212 metrów! Wzrost adrenaliny i podekscytowania jest gwarantowany. Przy okazji to miejsca stwarza okazję do wykonania pamiątkowego, rodzinnego zdjęcia.

  1. Hydropolis

Nową wizytówką Dolnego Śląska jest również interaktywna wystawa Hydropolis. To wodne miasteczko, pełne nowoczesnych rozwiązań edukacyjno-rozrywkowych, jest obiektem o łącznej powierzchni przeszło 4000 m2. Daje to naprawdę dużo czasu na zwiedzanie i poznawanie wszystkich ciekawostek związanych z H20. Na terenie Hydropolis, znajdują się różnorodne multimedialne instalacje, edukacyjne ekrany dotykowe i interaktywne wystawy pokazujące np. historię wody – od zarania ludzkości do czasów obecnych. Kolejną atrakcją jest nietypowe wejście na teren wystawy, które otwiera dosłownie ściana wody. Hydropolis jest świetnym miejscem na wycieczki zorganizowane, ale również zwiedzanie bardziej kameralne – najwięcej z tego miejsca wyniosą jednak nieco starsze dzieci.

  1. Wrocławskie krasnale

Doskonałym i ekonomicznym rozwiązaniem na spędzenie z dzieckiem czasu na świeżym powietrzu jest zabawa w akcję poszukiwawczą wrocławskich krasnali – symbolu miasta. Dzięki specjalnej mapie (dostępnej również przez Internet), można udać się z dzieckiem w poszukiwanie około 300!!! małych figurek – rzeźb, strategicznie rozlokowanych w wielu częściach miasta. Każdy z ukrytych krasnali jest inny, każdy przybiera inną pozę i ma inny atrybut. To naprawdę dokonała zabawa, która uatrakcyjni maluchom zwiedzanie całego miasta (część podróży, za którą nie wszystkie dzieci przepadają). Ciekawe ile krasnali uda się odnaleźć?

  1. Teatr Lalek

Będąc z dzieckiem we Wrocławiu nie sposób ominąć wizyty we Wrocławskim Teatrze Lalek. Wystawiane są w nim najbardziej popularne sztuki na podstawie najstarszych i najpiękniejszych baśni dziecięcych – Czerwonego Katurka, Calineczki i wielu innych. To co istotne – na sztukę można zabrać ze sobą nawet kilkumiesięczne dzieci, ponieważ przedstawienia są dostosowane również dla niemowląt. Teatr Lalek mieści się niedaleko Ogrodu Staromiejskiego. Latem można skorzystać z jego sceny letniej i cieszyć się jednocześnie piękną pogodą.

  1. Całoroczna szopka

Wizyta w Kościele Panny Marii łączy przyjemne z pożytecznym. Opiekun może zachwycać się wyjątkową zabytkową architekturą budowli, a dziecko z uwielbieniem odda się oglądaniu ruchomej, bożonarodzeniowej szopki, która z uwagi na swoją niebywałą popularność, jest czynna przez cały rok. Szopka wydaje dźwięki, postacie poruszają się i hipnotyzują najmłodszych. Jest wielopoziomowa – dziecko będzie zajęte oglądaniem nawet dobry kwadrans. W tym czasie, rodzic lub opiekun może spokojnie podziwiać walory architektoniczne wnętrza kościoła. Zaraz za kościołem mieści się przyjemny deptak, po którym można komfortowo spacerować i podziwiać wyjątkową panoramę – Most Grunwaldzki i Odrę.

  1. Wyspa Słodowa – Plac zabaw

Na plac zabaw warto udać się pieszo – przez most. Na Wyspie Słodowej mieści się duży, bogato wyposażony plac zabaw dla dzieci ze wszystkimi możliwymi atrakcjami – tym co dzieci kochają najbardziej: drabinkami, huśtawkami, ściankami do wspinaczki i wielu innych przyrządów służących do zdrowej zabawy na świeżym powietrzu. Opiekun może odpocząć po trudach zwiedzania na ławce, mając na oku bawiące się dzieci. Nawierzchnia placu to piasek – jest bezpieczna i rodzi przy okazji kolejne pomysły na zabawę. Na wyspie cyklicznie organizowane są różne atrakcje dla całych rodzin – festyny i pikniki familijne.  Na pewno warto wybrać się w to miejsce 1 czerwca – W Dniu Dziecka.

Wrocław to wyjątkowe miejsce, w którym z pewnością zarówno dzieci jak i rodzice nie będą się nudzić. Warto pamiętać, że planując całodzienne zwiedzanie, dzieci mogą różnie reagować. Wybierając się do Wrocławia na jeden dzień, można wybrać jedną, dwie atrakcje z listy. Zmęczone spacerem dziecko może być bardziej marudne i po jakimś czasie odmówić „współpracy” przy rodzinnym zwiedzaniu wrocławskich atrakcji. W zależności od planowanego pobytu – można punkty z listy rozłożyć w czasie, dając maluchowi czas na odpoczynek, drzemkę i odrobinę nudy. Zbyt wiele niespodzianek jednego dnia może mieć wpływ na sen i apetyt dziecka. Przed ruszeniem w miasto warto wziąć ze sobą kilka łatwych w podaniu przekąsek (owocowe tubki, paluszki, suszone owoce) i butelkę wody. Wybierając się na plac zabaw, można zaopatrzyć dziecko w dodatkową zmianę ubrań – szczególnie gdy po takiej wizycie planuje się dalsze zwiedzanie. Żel antybakteryjny i nawilżane chusteczki to również must-have rodzica – turysty.

Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce, które w 2016 roku zdobyło zaszczytny tytuł Stolicy Kultury. Dzięki mnogości wyjątkowych miejsc i udostępnionych atrakcji można tu spędzić naprawdę udany i niezapomniany, familijny weekend, podczas którego, nawet najbardziej aktywne turystycznie rodziny z pewnością nie zdołają poznać wszystkich wrocławskich rozrywek. Dla fanów spokojnego zwiedzania, rodziców z małymi dziećmi, które są jeszcze za mało świadome i mobilne, aby czerpać radość z placów zabaw i muzeów, godnym polecenia miejscem może być spokojny i wyjątkowo Ogród Staromiejski – miejsce idealne na spacer z maluchem w gondoli.

 

 

 

 

 

Jedna myśl na temat “Zwiedzanie z dzieckiem – co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *