Dziewiąty tydzień ciąży
Dziecko ma już pierwsze rysy twarzy. A jego przyszła mama częściej niż dotąd musi stawiać czoło zmiennym nastrojom. Co jeszcze dzieje się z Wami podczas 9. tygodnia ciąży?
Właśnie teraz pojawiają się pierwsze ruchy dziecka. Są jeszcze bardzo niepozorne i niewyczuwalne przez matkę. Rozwijające się wciąż maleństwo jest dopiero wielkości oliwki. Lecz jego mamie prawdopodobnie coraz trudniej ukryć zaokrąglający się brzuch.
Jak Calineczka
Pamiętasz bajkę o Calineczce? W dziewiątym tygodniu ciąży zarodek mierzy właśnie około cala (ok. 25 mm). Waży około 2 gramów.
Jego twarz nabiera już pierwszych rysów – zaczynają kształtować się oczy, uszy, nosek. Powoli rozdzielają się palce u rąk i stóp, dotąd połączone błonką. Wygląd dziecka coraz mniej przypomina zarodek, nabierając z każdym dniem ludzkich cech.
Dziecko w stosunku do reszty ciała ma wciąż dużą główkę. Mózg rozwija się teraz bardzo intensywnie. Właśnie powstają półkule mózgowe i międzymózgowie wraz z przysadką, która odpowiada za produkcję hormonów. Tworzy się również tyłomózgowie,dzięki któremu możliwe jest oddychanie i połykanie.
Serce 9-tygodniowego płodu potrafi już pompować krew. Dziecko ma też już narządy płciowe, jednak jest za wcześnie by rozpoznać czy jest chłopcem czy dziewczynką.
Spokojnie, to 9. tydzień!
Ryzyko, że dojdzie do problemów z ciążą właśnie spadło do minimum. Tymczasem przyszłe mamy odczuwać mogą już całą gamę ciążowych dolegliwości. Począwszy od nudności, aż po rozdrażnienie wywołane przez określone zapachy czy dźwięki. Pojawiają się również słynne ciążowe zachcianki. A także niepokój, wątpliwości, stres – na przemian z euforią i ogromem miłości, czułości i wzruszenia w związku z niezwykłą sytuacją, jaką jest ciąża i macierzyństwo. Gdy przeważają negatywne emocje – często słyszane „weź się w garść” może tylko pogarszać sprawę. Przyszłe mamy potrzebują szczególnie teraz wsparcia i bliskości. Kiedy pojawia się potrzeba skorzystania z usług psychologa lub psychiatry – nie należy z tym zwlekać. Czasem ci najbliżsi tracą bowiem właściwy dystans do emocji ciężarnej – albo zbyt bardzo je współodczuwają albo boleśnie lekceważą. Warto poruszyć tę kwestię ze swoim ginekologiem, który z pewnością doradzi co najlepiej zrobić.
Choć brzuch dopiero zaczyna się zaokrąglać, wielkość macicy przypomina już parametry sporego grejpfruta. Prawdopodobnie odczuwalna jest już różnica w wielkości piersi. Przyszłe mamy mogą już ważyć kilka kilogramów więcej. Ile? To kwestia indywidualna, najistotniejsze, by przyrost wagi przebiegał harmonijnie.