Wybieramy fotelik samochodowy – wystrzegaj się tych 6 błędów

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, wielu rodziców nieświadomie popełnia błędy, które mogą kosztować zdrowie lub życie dziecka. Należy szczególnie zwracać uwagę na kilka cech oraz kwestii, które są istotne dla zachowania bezpieczeństwa w czasie podróży.

Kupując fotelik samochodowy dla dziecka, nigdy nie popełniaj tych 6 podstawowych błędów:

  1. Tani model bez certyfikatów, ale z homologacją. Bardzo często kupując fotelik samochodowy, słyszymy od sprzedawcy, że model posiada homologację, więc jest bezpieczny. Tymczasem każdy produkt, który trafia do sprzedaży, ma homologację, dopuszczającą towar do obrotu. Dobre foteliki powinny być wyprodukowane zgodnie z Europejską Normą i-Size, a także otrzymać pozytywne noty w dobrowolnych testach zderzeniowych ADAC lub TEST PLUS, w przypadku fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Foteliki mogą uzyskać w teście ADAC od 1 do 5 gwiazdek, naprawdę bezpieczne modele zaczynają się od 4 gwiazdek. Natomiast Test Plus mogą zaliczyć tylko foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy. Foteliki z podziałem na wyniki w testach zderzeniowych znajdziesz na stronie boboking.pl
  2. Źle dobrany rozmiar fotelika. Foteliki samochodowe są podzielone na grupy wagowe 0-13 kg, 0-18 kg,15-36 kg. Fakt, że każda z grup zaczyna się od wagi zerowej, nie oznacza, że za duży fotelik będzie bezpiecznym rozwiązaniem. Zakup fotelika zaczynamy od grupy 0-13 kg, po osiągnięciu maksymalnej wagi lub wyrośnięciu dziecka z fotelika należy wymienić go na następny.
  3. Fotelik bez regulowanego oparcia i zagłówka. Niektóre modele fotelików nie posiadają regulacji kąta nachylenia siedziska, regulowanego oparcia i zagłówka. Tymczasem foteliki wyposażone w możliwość dopasowania oparcia i zagłówka zapewnia większe bezpieczeństwo podczas wypadku, zapobiegają opadaniu główki dziecka, kiedy śpi w podróży.
  4. Kołyska samochodowa bez budki przeciwsłonecznej i pałąka. Pierwszy fotelik samochodowy z grupy 0-13 kg bardzo często używamy jako nosidełko, brak pałąka (rączki) uniemożliwia wygodne i swobodne przenoszenie dziecka w kołysce. Budka chroni natomiast przed promieniami słonecznymi aucie i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi na zewnątrz.
  5. Zbyt ciężki fotelik pierwszy. Waga pierwszego fotelika decyduje o funkcjonalności produktu. Warto wybrać model bardzo lekki, którego przenoszenie wraz z dzieckiem nie będzie problematyczne. Wagę poszczególnych fotelików sprawdzisz na stronie abcgps.pl
  6. Podstawka zamiast fotelika samochodowego, choć w sprzedaży jest duży wybór podstawek samochodowych, nie polecamy tego rozwiązania. Przewożenia dzieci w podstawce nie chroni małego pasażera w wystarczającym stopniu. Wyjątkiem są podstawki uzyskiwane po wypięciu oparcia fotelika ze specjalnymi prowadnicami pasów bezpieczeństwa.

Warto zwracać uwagę na te kwestie w trakcie wyboru fotelika samochodowego dla swojego dziecka. Wystrzeganie się tych błędów przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa w czasie podróży, a co najważniejsze zmniejszy ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych u dziecka, w razie wypadku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *