Poznaj 10 najważniejszych rzeczy, które pomogą złagodzić przebieg jelitówki

Wirusowe zapalenie żołądka i jelit jest wycieńczającą organizm infekcją objawiającą się wodnistą biegunką, skurczami brzucha, nudnościami lub wymiotami. Całokształt tych objawów, często nazywany jest  tzw. jelitówką lub grypą żołądkową. Przy odpowiednim nawodnieniu, osoba dorosła powinna dobrze znieść infekcje i szybko wrócić do zdrowia, ale jelitówka to bardzo poważne zagrożenie dla małych dzieci, które nierzadko wymaga nawet hospitalizacji.

Obawy i przyczyny zarażenia

Najczęstszym powodem zarażenia się wirusowym zapaleniem jelit jest kontakt z zakażoną osobą lub spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody. Tak naprawdę nie ma skutecznego leczenia wirusowego zapalenia żołądka i jelit, dlatego zapobieganie i postępowanie w trakcie jelitówki jest kluczowe. Główne objawy wirusowego zapalenia żołądka i jelit obejmują:

  • Wodnistą biegunkę
  • Skurcze i ból brzucha
  • Nudności, wymioty lub jedno i drugie
  • Sporadyczne bóle mięśni lub bóle głowy
  • Brak gorączki, lub spadek temperatury

W zależności od przyczyny, objawy wirusowego zapalenia żołądka i jelit mogą pojawić się w ciągu jednego do trzech dni po zakażeniu a ich przebieg może wahać się od łagodnego do ciężkiego. Objawy trwają zwykle tylko dzień lub dwa, ale czasami mogą utrzymywać się do 10 dni. Ponieważ objawy są podobne, łatwo pomylić wirusową jelitówkę z biegunką spowodowaną przez bakterie, takie jak Clostridium difficile, salmonella i E. coli, lub pasożyty, takie jak giardia.

Poznaj 10 najważniejszych rzeczy, które pomogą złagodzić przebieg jelitówki

  1. W przypadku jelitówki u małych dzieci, warto dokładnie obserwować stan dziecka i nie lekceważyć żadnego z objawów. Silna biegunka i wymioty mogą bardzo odwodnić i osłabić delikatny organizm – w razie wątpliwości warto umówić lekarską wizytę domową lub zgłosić się na SOR.
  2. Należy również bacznie obserwować wydzieliny dziecka – zarówno biegunkę jak i wymioty. Jeśli pojawi się w nich krew – konieczna będzie pilna wizyta na pogotowiu.
  3. Aby uniknąć ran i odparzeń, miejsca około pieluchowe należy obficie smarować kremem z pantenolem, lanoliną itp.
  4. Podawanie płynów to podstawa. Intensywne nawadniane to klucz do zachowania prawidłowego poziomu elektrolitów w organizmie. Najlepsza jest czysta woda, lub specjalny roztwór z elektrolitami.
  5. Stosować lekkostrawną dietę. Dobrym rozwiązaniem jest np. lekki kleik ryżowy z marchewką lub jabłkiem. Należy unikać nabiału.
  6. Osłonowo warto podawać probiotyk, który uszczelni jelita, odbudowując zniszczoną wirusem florę jelitową.
  7. Podczas choroby należy bezwzględnie przestrzegać podstaw higieny – często myć ręce, wietrzyć pomieszczenie, zmieniać pościel i ręczniki. Chory powinien mieć oddzielne naczynia i sztućce.
  8. Jeśli dziecko dopiero co przeszło jelitówkę, może mieć osłabiony układ immunologiczny. Po chorobie warto dać mu dojść do zdrowia w domowym zaciszu, z dala od zarazków i bakterii żłobkowych/przedszkolnych.
  9. Silne wymioty i biegunka mogą być bardzo poważne w skutkach – kiedy stan dziecka ulega pogorszeniu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zabrać dziecko na SOR
  10. Jeśli dziecko nie ma apetytu, nie należy go zmuszać do jedzenia, najważniejszą kwestią jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Jedzenie można podawać niewielkimi porcjami, które nie powinny wywołać wymiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *