Oczyszczanie nosa u niemowlaka – jak oczyścić nosek niemowlakowi

Czyszczenie nosa u noworodków i niemowląt może spędzać rodzicom sen z powiek. Niestety katar i zatkany nos to częsty towarzysz maluchów. Noworodki mają wąski kanał nosowy, który niezwykle łatwo może stać się przyczyną problemów z oddychaniem i dusznościami. Maluchy karmione piersią, kiedy pojawi się katar – mogą mieć poważne trudności ze ssaniem piersi. Konieczne jest więc, aby dziecko miało czystą jamę nosową, która pozwala mu dobrze, swobodnie oddychać, umożliwia spokojny sen i nie przeszkadza w ssaniu. Dodatkowo, regularne oczyszczanie nosa  może zapobiegać rozwojowi innych infekcji. Nie jest to jednak łatwe zadanie.

Różne sposoby czyszczenia nosa dziecka

Kichanie – Naturalnym i fizjologicznym sposobem samoczyszczenia jamy nosowej dziecka jest kichanie. Kichanie pozwala na usunięcie zanieczyszczeń i usuwanie nadmiaru nagromadzonego śluzu w nosie. Jeśli kichanie nie przynosi dziecku ulgi lub niemowlę nie kicha, a ma zatkany nos – trzeba poszukać innych sposób, które ułatwią usunięcie wydzieliny i zanieczyszczeń.

Krople do nosa? – Należy pamiętać, że stosowanie ogólnodostępnych  leków, takich jak leki – krople obkurczające śluzówkę jamy nosowej jest dla niemowląt zdecydowanie niewskazane. Takie preparaty wpływają wysuszająco na wnętrze jamy nosowej, powodują bezsenność i mogą nawet spotęgować wydzielanie się śluzu. Oczywiście wyjątkiem są preparaty przepisane przez lekarza, dostosowane do wieku i bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Sól w aerozolu do nosa – Stosowanie soli fizjologicznej w aerozolu do nosa jest najbezpieczniejszą opcją dla niemowląt i małych dzieci. Użytkowanie soli w spraju lub kroplach jest proste. Wystarczy położyć dziecko na swoich kolanach lub łóżku, ostrożnie przechylić jego głowę do tyłu i wycisnąć dwie lub trzy krople soli fizjologicznej do każdego otworu nosowego. Takie działanie zmniejsza przekrwienie i bezpiecznie oczyszcza nos.

Woda morska – to bezpieczny i skuteczny sposób na katar zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Roztwory wody morskiej są pomocne w leczeniu i zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych

Środki do czyszczenia nosa dla niemowląt – Produkty takie jak aspirator lub gruszka do nosa mogą skutecznie usuwać śluz z nosa dziecka. Przed zastosowaniem zabiegów z użyciem tych produktów, warto jednak dobrze nawilżyć wnętrze nosa. Dla dzieci w wieku poniżej trzech do sześciu miesięcy należy stosować roztwór soli, który jest izotoniczny (łagodniejszy). U starszych dzieci stosowanie lekko hipertonicznego (silniejszego) roztworu jest dobre. Roztwór soli do nosa, można bez problemu kupić we wszystkich aptekach stacjonarnych i internetowych. Przy czyszczeniu noska w ten sposób warto zachować umiar.

Warto zachować rozsądny umiar

Jeśli maluch nie ma kataru, ani wodnistej wydzieliny w zupełności wystarczy delikatne mycie noska z zewnątrz (np. podczas kąpieli) i ewentualnie wykorzystywanie specjalnych patyczków higienicznych, przeznaczonych dla dzieci, które zbiorą wszelkie zanieczyszczenia z nosa. Patyczka nie można wkładać głęboko – należy to robić płytko i poruszać nim bardzo delikatnie. Warto pamiętać, że śluz pojawiający się w nosku dziecka jest bardzo pożyteczny i potrzebny. W naturalny sposób zatrzymuje bakterie, nawilża nos i ułatwia oddychanie. Zbyt częste ingerencje higieniczne, wtedy kiedy nie są konieczne, mogą prowadzić do zaburzenia jego produkcji, a co za tym idzie – trudności z oddychaniem, przewlekłym katarem i podrażnieniem śluzówki jamy nosowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *